Kapitujt

Veprat e Apostujve: 26. Pali mbrohet para Agripės

26

1 Atėherė Agripa i tha Palit:

“Ke leje tė mbrohesh!”

Pali e shtriu dorėn dhe nisi tė mbrohet:

2 “Mbret Agripa! E mbaj veten fatlum qė, ja, sot mė takoi tė arsyetohem para teje pėr tė gjitha ēėshtjet me tė cilat mė padisin judenjtė, 3 sepse ti i njeh fare mirė tė gjitha zakonet dhe mosmarrėveshjet e judenjve. Prandaj, tė lutem, mė dėgjo me durim!

4 Jetėn time, qė prej rinisė mė tė hershme, tė kaluar mes popullit tim, nė Jerusalem, e njohin tė gjithė judenjtė. 5 Ata mė njohin qėmoti e, nėse duan, mund ta dėshmojnė se kam jetuar sipas mėnyrės mė tė ashpėr tė fesė sonė, si farise. 6 Dhe tani po gjykohem pėr shkak tė shpresės nė premtimin qė Hyji ua bėri etėrve tanė. 7 Po kėtė premtim, dymbėdhjetė fiset tona, qė i shėrbejnė vazhdimisht Hyjit natė e ditė, e presin me afsh tė plotėsohet. Pikėrisht pėr shkak tė kėsaj shprese, o mbret, po mė padisin judenjtė. 8 Pėrse tė ēmohet e pabesueshme prej jush se Hyji i kthen tė vdekurit nė jetė?

9 Po! Edhe unė dikur kam qenė i mendimit se mė duhet ta luftoj me tė gjitha fuqitė Emrin e Jezusit prej Nazaretit. 10 Kėtė gjė e kam bėrė nė Jerusalem: shumė shenjtėr, pasi mora autorizimin prej kryepriftėrinjve, i futa nė burg e, kur i dėnonin me vdekje, edhe unė votoja kundėr tyre. 11 Pėr mė tepėr, nėpėr mbarė sinagogat, shpeshherė duke pėrdorur, torturat, jam munduar t’i bėj tė blasfemojnė dhe, i tėrbuar pa masė nė hidhėrim kundėr tyre, i kam salvuar edhe nė qytetet e huaja.”

Pali flet pėr kthimin e vet

(Vap 9, 1‑19;22, 6‑16)

12 “Nė kėtė gjendje shpirtėrore, me fuqizim e autorizim tė kryepriftėrinjve, u nisa tė shkoj nė Damask. 13 Isha duke udhėtuar ‑ e ishte pika e mesditės – dhe ja, o mbret, shoh se po vjen prej qiellit njė dritė mė e shndritshme se dielli ‑ mė mbuloi me dritė mua dhe bashkudhėtarėt e mi. 14 Tė gjithė ramė pėr tokė e unė dėgjova njė zė qė mė tha hebraisht: ‘Saul, Saul, pse po mė salvon? Vėshtirė e ke tė hedhėsh shqelma kundėr hostenit!’ 15 Unė thashė: ‘Kush je, o Zot?’ E Zoti u pėrgjigj: ‘Unė jam Jezusi qė ti e salvon! 16 Por ēohu, drejtohu nė kėmbėt e tua! Ja, pėrse t’u dėftova: dua tė tė bėj shėrbyes dhe dėshmitar tė kėtij vegimi dhe tė vegimeve tė tjera qė do tė kesh. 17 Unė do tė tė shpėtoj prej popullit hebre dhe prej paganėve, te tė cilėt po tė dėrgoj 18 pėr t’u hapur sytė e pėr t’i kthyer prej territ nė dritė, prej pushtetit tė djallit te Hyji, qė ta fitojnė faljen e mėkateve dhe tė kenė pjesė nė trashėgimin e tė shenjtėruarve me anė tė besimit nė mua. ’”

Pali, dėshmitari i Jezusit pėr judenj e pėr paganė

19 “Qė atėherė, o mbret Agripa, nuk i kundėrshtova vegimit qiellor, 20 por u kam predikuar, mė sė pari atyre nė Damask e atėherė edhe atyre nė Jerusalem, mbarė dheut tė hebrenjve e tė paganėve qė tė pendohen e tė kthehen kah Hyji, duke jetuar nė mėnyrėn qė i pėrket kėtij kthimi. 21 Pėr kėtė arsye judenjtė mė kapėn nė Tempull e deshėn tė mė vrisnin. 22 Me ndihmėn e Hyjit, ja, deri nė ditėn e sotme po vazhdoj t’i jap dėshmi tė madhit e tė voglit, pa thėnė tjetėr vetėm ēka kanė parafolur profetėt e Moisiu se do tė ndodhė: 23 Krishti do tė pėsojė dhe se Ai, i pari i ngjallur ndėr tė vdekurit, do t’i lajmėrojė Popullit hebre dhe paganėve dritėn e shėlbimit.”

Pali i bėn apel besimit e Agripės

24 Ndėrsa Pali po mbrohej nė kėtė mėnyrė, Festi me zė tė lartė i tha. “Tė ka lėnė mendja, o Pal! Dija e madhe t’i ka marrė mendtė!” 25 E Pali: “Jo, nuk mė ka lėnė mendja, o i pėrndritshmi Fest, ‑ i tha ‑ por flas fjalė tė vėrteta e tė arsyeshme. 26 Sepse edhe mbreti, tė cilit po i drejtohem me liri e bindje, i di mirė tė gjitha kėto dhe jam plotėsisht i bindur se asgjė prej kėtyre nuk i ėshtė e panjohur, sepse kėto nuk kanė ngjarė diku nė njė skaj tė fshehtė. 27 Ti, o mbreti Agripė, a u beson profetėve? E di se u beson!”

28 Atėherė Agripa i tha Palit:

“Me pak mund po mundohesh tė ma mbushėsh mendjen se mė bėre tė krishterė.”

29 Pali u pėrgjigj:

“Edhe pak a edhe shumė, e bėftė Hyji qė, jo vetėm ti, por edhe tė gjithė kėta qė po mė dėgjojnė sot tė bėhen mu si jam unė... me pėrjashtim veē tė kėtyre prangave.”

30 Atėherė u ngritėn mbreti, sundimtari, Berenika dhe ata qė kishin marrė pjesė me ta nė mbledhje. 31 Duke u shpėrndarė i thoshin njėri‑tjetrit: “Ky njeri s’bėn asgjė qė tė meritojė vdekjen ose prangat.” 32 Agripa i tha Festit: “Ky njeri ka mundur tė lirohet qė mė parė po tė mos kishte kėrkuar tė gjykohet para perandorit.”

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Re > Veprat e Apostujve > Pali mbrohet para Agripės