Kapitujt

1 e Timoteut: 6. Mėsimet e rreme dhe pasuria e rreme

6

1 Ata qė janė nėn zgjedhėn e skllavėrisė le t’i ēmojnė zotėrinjtė e vet tė denjė pėr ēdo nderim qė tė mos shahet Emri i Hyjit dhe Mėsimi. 2 Ata qė i kanė zotėrinjtė besimtarė, mos t’i ēmojnė mė pak pėr shkak se janė vėllezėr, por le t’u shėrbejnė edhe mė tepėr pikėrisht pėr arsye se ata qė shėrbehen prej tyre janė besimtarė dhe vėllezėr tė dashur.

Mėsimet e rreme dhe pasuria e rreme

Kėto gjėra mėsoji dhe porositi!

3 Nė qoftė se ndokush mėson ndryshe dhe nuk i ndjek fjalėt e shėndosha tė Zotit tonė Jezu Krishtit dhe mėsimin qė ėshtė nė pėrkim me pėrshpirtėrinė, 4 ai ėshtė i verbuar nga krenaria, asgjė nuk kupton, por vuan nga sėmundja e grindjes dhe e rragatjes rreth fjalėsh. Nga kjo rrjedh smira, grindja, fjalėt fyese, dyshimet e kėqija, 5 ngatėrresat e njerėzve tė prishur nė mend dhe qė nuk janė nė tė vėrtetėn, qė mendojnė se pėrshpirtėria ėshtė burim fitese. 6 Vėrtet, pėrshpirtėria ėshtė dobi e madhe pėr atė qė kėnaqet me aq sa ka! 7 Sepse nė kėtė botė nuk sollėm asgjė me vete dhe prej saj asgjė nuk do tė marrim me vete. 8 Kėndej, nė qoftė se kemi ēka tė hamė e tė veshim, tė jemi tė kėnaqur me kaq. 9 Ata qė dėshirojnė tė pasurohen, bien nė tundim, nė kurth dhe nė shumė prirje tė paarsyeshme dhe tė dėmshme, tė cilat i plandosin njerėzit nė rrėnim dhe nė bjerrje. 10 Rrėnja e tė gjitha tė kėqijave, veē, ėshtė lakmimi i tė hollave; pėr arsye tė tij disa e lanė fenė dhe e munduan vetveten me shumė vuajtje.

Lufta e mirė pėr fe

11 Kurse ti, o njeriu i Hyjit, iku kėtyre gjėrave! Jepu me gjithė shpirt pas drejtėsisė, pėrshpirtėrisė, fesė, dashurisė, qėndresės, butėsisė! 12 Lufto luftėn e mirė tė fesė, fitoje jetėn e pasosur, nė tė cilėn u thirre dhe pėr tė cilėn dhe njė dėshmi tė bukur para shumė dėshmitarėve! 13 [Tė] Urdhėroj para Hyjit, qė u jep jetė tė gjitha gjėrave, dhe para Krishtit Jezus qė e dha atė dėshmi tė bukur para Ponc Pilatit, 14 mbaje Urdhrin pa njolla dhe pa tė meta deri nė ardhjen e Zotit tonė Jezu Krishtit, 15 qė do tė na e tregojė nė kohėn e caktuar Ai,

I Lumi dhe i Vetmi Sundimtar,

Mbreti i mbretėrve dhe Zotėria i zotėrinjve,

16 Ai qė i vetmi e ka pavdekėsinė,

qė banon nė dritėn e paafrueshme,

tė cilin asnjė njeri nuk e pa

dhe asnjė njeri s’mund ta shohė.

Atij i qoftė nderi dhe pushteti i amshueshėm!

Amen!

17 Atyre qė nė kėtė shekullin e tashėm janė tė pasur, urdhėroju tė mos jenė krenarė dhe tė mos e vėnė shpresėn e vet nė pasurinė e pasigurt, por nė Hyjin qė na jep gjithēka me begati pėr ta gėzuar, 18 le tė bėjnė mirė, le tė pasurohen me vepra tė mira, le tė jenė dorėdhėnė pėr tė mirėn e pėrbashkėt, 19 duke grumbulluar kėshtu pėr vete kryegjė tė mirė pėr tė ardhmen qė ta fitojnė jetėn e vėrtetė.

Porosia e fundit dhe pėrshėndetja

20 Ruaji, o Timote, tė vėrtetat e fesė qė t’u besuan! Largohu prej pėrrallave boshe dhe prej kundėrshtimeve tė njė dijeje tė rreme, 21 qė disa e rrėfyen dhe e borėn fenė.

Hiri qoftė me ju!

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Re > 1 e Timoteut > Mėsimet e rreme dhe pasuria e rreme