Kapitujt

Zanafilla: 7. Noehi kishte gjashtėqind vjet kur ujėrat e pėrmbytjes vėrshuan mbi sipėrfaqen e tokės

7

1 Atėherė Zoti i tha Noehit: “Hyr nė arkė ti dhe gjithė familja jote, sepse ty tė gjeta tė drejtė para syve tė mi nė kėtė brezni. 2 Prej tė gjitha kafshėve tė pastra merr nga shtatė e shtatė ‑ mashkull e femėr ‑ kurse prej tė papastrave dy nga dy ‑ mashkull e femėr. 3 Po ashtu edhe prej shpendėve tė qiellit shtatė e shtatė ‑ mashkull e femėr, qė tė shpėtojė fara mbi mbarė sipėrfaqen e tokės. 4 Sepse, edhe shtatė ditė e do tė bėj tė bjerė shi pėrmbi tokė pėr dyzet ditė e dyzet net dhe do tė shfaros ēdo gjė tė gjallė qė krijova mbi sipėrfaqen e tokės. 5 Noehi bėri krejt ashtu si i urdhėroi Zoti.

6 Noehi kishte gjashtėqind vjet kur ujėrat e pėrmbytjes vėrshuan mbi sipėrfaqen e tokės.

7 Noehi hyri nė arkė me tė bijtė e tij, gruan e tij dhe gratė e bijve tė tij pėr shkak tė ujėrave tė pėrmbytjes. 8 Prej kafshėve tė gjalla tė pastra e tė papastra, prej shpendėve dhe prej ēdo gjallese qė lėviz pėrmbi tokė, 9 hynė dy nga dy me Noehin nė arkė ‑ mashkull e femėr, siē kishte urdhėruar Zoti. 10 Si kaluan shtatė ditė, ujėrat e pėrmbytjes vėrshuan mbi tokė.

11 Tė gjashtėqindin vit tė jetės sė Noehit, nė muajin e dytė, tė shtatėmbėdhjetėn ditė tė muajit, plasėn tė gjitha burimet e humnerės sė madhe e u hapėn pendat e qiellit. 12Pėrmbi tokė ra shi pėr dyzet ditė e dyzet net. 13 Po atė ditė hynė nė arkė Noehi, Semi, Kami e Jafeti, bijtė e tij, gruaja e tij dhe me ta tri gratė e bijve tė tij, 14 ata dhe ēdo frymor, sipas llojit tė vet, ēdo lloj kafshe, sipas llojit tė vet dhe ēdo zvarranik qė lėviz pėrmbi tokė, sipas llojit qė i pėrket, e ēdo fluturues sipas llojit, tė gjithė shpendėt dhe tė gjitha kafshėt qė fluturojnė, 15 hynė me Noehin nė arkė dy e dy nga ēdo qėnie nė tė cilin ishte fryma e jetės. 16 Ata qė kanė hyrė, hynė mashkull e femėr prej tė gjitha qėnieve tė gjallė sikurse Hyji i kishte urdhėruar Noehit. Zoti nga jashtė ia mbylli derėn.

17 Atėherė u bė pėrmbytje mbi tokė gjatė dyzet ditėve e ujėrat u shumuan dhe e ngritėn arkėn lart nga toka. 18 Sepse u rritėn shumė dhe mbuluan gjithēka mbi sipėrfaqen e tokės, kurse arka notonte pėrmbi ujė. 19 Ujėrat u bėnė gjithnjė e mė tė furishme mbi tokė, dhe u mbuluan tė gjitha malet e larta nėn qiell. 20 Uji qe mė i lartė pesėmbėdhjetė kutė pėrmbi malet qė kishte mbuluar. 21 Mbaruan tė gjithė frymorėt qė lėvizin pėrmbi tokė: shpendėt, kafshėt, egėrsirat, si dhe tė gjithė zvarranikėt qė hiqen zvarrė pėrmbi tokė dhe tė gjithė njerėzit; 22 gjithēka nė tokė qė kishte frymėn e jetės sharroi. 23 Shfarosi ēdo gjallesė qė ishte pėrmbi tokė: prej njeriut deri nė bagėti, deri nė zvarranikė edhe nė shpendėt e ajrit; u shqimėn nga faqja e dheut. Mbetėn gjallė vetėm Noehi edhe ata qė ishin me tė nė arkė. 24 Ujėrat e pushtuan tokėn njėqind e pesėdhjetė ditė.

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Zanafilla > Noehi kishte gjashtėqind vjet kur ujėrat...