Kapitujt

Numrat: 33. Zemėrimiimet e Daljes

33

1 Kėto janė zemėrimiimet e bijve tė Izraelit qė dolėn prej Egjiptit nėn udhėheqjen e Moisiut e tė Aronit sipas njėsive tė veta, 2 tė cilat i shėnoi Moisiu sipas emrave tė zemėrimiave, qė i ndėrronin sipas urdhrit tė Zotit.

3 Shtegtuan, pra, prej Ramesit nė muajin e parė, tė pesėmbėdhjetėn ditė tė muajit tė parė ‑ ditėn e dytė tė Pashkėve ‑ bijtė e Izraelit dolėn lirisht ndėr sy tė egjiptianėve 4 qė po varrosnin tė parėlindurit qė Zoti ua goditi pėr tė bėrė drejtėsi kundėr hyjnive tė tyre, 5 dhe zemėrimiuan nė Sukot. 6 Atėherė u ēuan nga Sukoti e erdhėn nė Etam qė ėshtė nė kufi tė shkretėtirės. 7 U ēuan prej andej e erdhėn nė Fihahirot qė ėshtė pėrballė Beelsefonit dhe i ngulėn tendat para Magdolit. 8 U nisėn nga Fihahiroti, kaluan pėrmjedis detit e dolėn nė shkretėtirė dhe, duke udhėtuar tri ditė nėpėr shkretėtirėn Etam, zemėrimiuan nė Marė. 9 U ēuan nga Mara e arritėn nė Elim ku ishin dymbėdhjetė burime uji dhe shtatėdhjetė palma. Kėtu ngulėn zemėrimiėn. 10 Kur u ēuan edhe prej kėndej, i ngrehėn ēadrat afėr Detit tė Kuq. U ēuan edhe nga Deti i Kuq 11 e ngulėn zemėrimiėn nė shkretėtirėn Sin. 12 U ēuan edhe prej andej e erdhėn nė Dafkė. 13 U ēuan edhe nga Dafka e zemėrimiuan nė Alus. 14 E lanė Alusin dhe i ngulėn ēadrat nė Rafidim, ku popullit i mungoi uji i pijes. 15 Dolėn edhe prej Rafidimit dhe ngulėn zemėrimiėn nė shkretėtirėn e Sinait.

16 U ēuan edhe prej shkretėtirės sė Sinait e arritėn nė Cibrotataavė. 17 Dolėn edhe prej Cibrotataavės e ngulėn nė Aserot. 18 Prej Aserotit erdhėn nė Retmė. 19 U ēuan edhe prej Retmės e zemėrimiuan nė Remonfares. 20 Dolėn edhe prej andej e erdhėn nė Lebnė; 21 prej Lebnės zemėrimiuan nė Resė. 22 Dolėn edhe prej Resės e erdhėn nė Ceelatė. 23 Dolėn edhe prej andej e arritėn nė malin Sefer. 24 Dolėn prej malit Sefer erdhėn nė Aradė. 25 U ēuan prej andej e zemėrimiuan nė Macelot. 26 E lanė Macelotin e erdhėn nė Tahat. 27 Prej Tahatit shkuan e zemėrimiuan nė Tare. 28 U ēuan edhe prej andej e zemėrimiuan nė Metkė. 29 Prej Metkės zemėrimiuan nė Hesmonė. 30 Dolėn nga Hesmona erdhėn nė Moserot. 31 Prej Moserotit zemėrimiuan nė Benejakan. 32 Prej Benejakanit u ēuan dhe ngulėn nė malin Gadgad. 33 Prej kėndej ngulėn nė Jetebatė. 34 Prej Jetebatės erdhėn nė Ebronė. 35 Dolėn prej Ebronės e ngulėn nė Asiongabėr. 36 Prej andej u ēuan e erdhėn nė shkretėtirėn Sin, d. m. th. nė Kades.

37 E lanė edhe Kadesin e ngulėn nė malin Hor, nė kufi tė tokės sė Edomit. 38 Nė urdhėr tė Zotit Aroni prift u ngjit nė malin Hor dhe aty vdiq. Ishte viti i dyzetė i daljes sė bijve tė Izraelit nga Egjipti, muaji i pestė, e para ditė e muajit, 39 e kishte njėqind e njėzet e tri vjet.

40 Kananeu, mbreti i Aradit, qė banonte nė Nageb, nė dheun Kanaan, mori vesh se po vinin bijtė e Izraelit.

41 Ata e lanė malin Hor dhe ngulėn zemėrimiėn nė Salmonė. 42 Prej andej erdhėn nė Finon. 43 U ēuan edhe prej Finonit e ngulėn nė Obot. 44 Prej Obotit erdhėn nė Jeabarim, qė ėshtė nė kufi me moabitėt. 45 U ēuan edhe prej Jeabarimit dhe i ngulėn ēadrat nė Dibongad. 46 Si dolėn prej andej zemėrimiuan nė Elmo‑ ndeblataim. 47 Si dolėn prej Elmondeblataimit erdhėn nė malet Abarim pėrballė Nabos. 48 Si u ēuan prej maleve Abarim, kaluan nė rrafshet e Moabit, nė bregun e Jordanit, pėrballė Jerikut. 49 Dhe kėtu ngulėn zemėrimiėn prej Betiesimotit e deri nė Abelsetim, nė rrafshet e Moabit.

Ndarja e Kanaanit. Urdhri i Hyjit

50 Kėtu nė fushat e Moabit, Zoti foli me Moisiun:

51 “Urdhėroju bijve tė Izraelit e thuaju: Kur ta keni kaluar Jordanin e tė keni hyrė nė dheun Kanaan, 52 dėboni para jush tė gjithė banorėt e vendit, prishni tė gjitha figurat e tyre, copėtoni tė gjitha truporet e tyre dhe rrėnoni tė gjitha lartėsitė e kultit tė tyre. 53 Trashėgoni tokėn dhe banoni nė tė, sepse unė jua dhurova atė pėr pronė. 54 Ju ndajeni ndėrmjet fiseve tuaja. Fisit mė tė madh jepni njė pjesė mė tė madhe e fisit mė tė vogėl, njė pjesė mė tė vogėl: secili, ku t’i bjerė shorti, atė edhe tė marrė pėr trashėgim; prona le tė ndahet sipas fiseve tė tė parėve.

55 Por, nėse nuk do t’i dėboni banorėt e vendit, atėherė ata qė do tė mbeten ndėr ju, do tė jenė ferrė pėr sytė tuaj dhe thumba pėr ijet tuaja, dhe do t’jua bien ngushtė nė vendin e banimit tuaj; 56 dhe gjithēka kam menduar t’ua bėj atyre, do t’ua bėj juve”.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Numrat > Zemėrimiimet e Daljes