Kapitujt

Ester: 9. Dasma

9

1 Atėherė Tobia e thirri Rafaelin dhe i tha: 2 “Vėlla, Azari, merri katėr shėrbėtorė e dy gamile, shko nė Rages te Gabaeli, jepja vėrtetimin e merri paratė dhe sille edhe atė me ty nė dasmė. 3 Ti e di mirė se im atė i numėron ditėt e, nė qoftė se vonohem edhe vetėm njė ditė, do ta bėj tė vuajė shumė. 4 E pastaj ti po sheh se si u pėrbetua Ragueli e pėrbetimin e tij s’kam si ta pėrbuz.” 5 Rafaeli shkoi me katėr shėrbėtorė e dy deve nė Rages tė Medisė, hynė te Gabaeli, Rafaeli ia dha vėrtetimin e nėnshkruar dhe i tregoi se Tobia, biri i Tobitit, ka marrė pėr grua bijėn e Raguelit dhe se e fton atė nė dasmė. Gabaeli u ngrit, i solli trastat me vulat e tyre tė paprekura, i numėroi paratė dhe i ngarkoi nė deve. 6 U zgjuan heret dhe tė dytė erdhėn nė dasmė. Hynė nė shtėpinė e Raguelit dhe e gjetėn Tobinė duke ngrėnė. Gabaeli u lėshua, e pėrshėndeti, e pėrqafoi, qau mbi Tobinė, e bekoi dhe i tha: “Qoftė bekuar Zoti qė t’i dha tė gjitha tė mirat, sepse je djali i babait tė mirė, tė drejtė e bamirės! Tė bekoftė Zoti i qiellit ty, gruan tėnde, babain e nėnėn tėnde, babain e nėnėn e gruas sate! E qoftė bekuar Hyji, qė mė bėri tė fatshėm ta shoh Tobinė, qė ia paska prerė kokėn Tobitit, kushėririt tim!”

 

Kapitujt

Kapitujt