Kapitujt

Jobi: 8. Rrjedha e papengueshme e

8

1 Fjalėn mori Baldad Suhiti e tha:

2 “Po der’ kur do tė flasėsh kėshtu?

Si stuhi tė buēasin fjalėt!

3 Vallė thua Hyji shtrembėron tė drejtėn?

Lakon tė drejtėn i Gjithpushtetshmi?

4 Nėse bijtė e tu Atij i mėkatuan,

Ai i lėshoi nė dorė tė sė keqes sė tyre.

5 Porse ti nėse nė mėngjes herėt

para Tij i pafajshėm ngrihesh

e tė Gjithpushtetshmit i lyp ndihmė

6 e i afrohesh i drejtė e i pastėr,

menjėherė nga ti do tė kthehet,

tė drejtit shtėpinė do t’ia pėrtėrijė.

7 Ēka ke pasur, asgjė do tė duket

nė krahasim me ēka do tė kesh.

8 Pyet breznitė qė qenė mė parė,

vritie mendjen pėr sa tė thanė tė parėt.

9 Jemi tė djeshėm, shumė pak dimė,

pse si hije janė ditėt tona

mbi kėtė tokė...

10 Do tė mėsojnė dhe ty do tė thonė,

nga zemra kėshtu do tė tė tregojnė:

11 “Papirusi a mos rritet pa lagėshti,

a thua zunkthi pa ujė rritet?

12 Gjelbėron e ende pa u nxjerr,

vyshket para ēdo bari tjetėr.

13 Tė tillė ka jetėn kush harron Hyjin,

shpresa e tė mbrapshtit mbaron shpejt.

14 Pe i hollė ėshtė shpresa e tij,

uzdaja e tij rrjetė merimange.

15 Nėse mbėshtetet nė tė ajo shqyhet,

nėse kapet nė tė ajo e lėshon.

16 Plot me lėng nė diell zhvillohet,

shatorr gemat nė kopsht i lėshon,

17 Nėpėr shkėmbinj rrėnjėt i pėrshkon,

nė qetė tė gjallė i fortė jeton.

18 Por nėse hiqet nga vendi i tij:

vendi i thotė:’ Askurrė s’tė kam parė!’

19 Kaq ėshtė kėnaqėsia e fatit tė tij:

lėshon vend qė tė rriten tė tjerėt.

20 Tė patėmetin nuk e flak Hyji,

as tė mbrapshtit dorėn s’ia ngjet.

21 Gazi prapė nė buzė do tė shpėrthejė,

nė gojėn tėnde brohoria!

22 Kush tė urren do ta mb’lojė turpi,

shtėpia e tė mbrapshtėve s’do tė qėndrojė”.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Jobi > Rrjedha e papengueshme e