Kapitujt

Fjalėt e urta: 31. Fjalėt e Lamuelit

31

1 Fjalėt e Lamuelit, mbretit tė Masės,

qė ia mėsoi e ėma:

2 Mos biri im! Mos biri i zemrės sime!

Mos biri i kushteve tė mia,

3 mos ua jep grave pasurinė tėnde,

jetėn tėnde atyre qė i rrėnojnė mbretėrit!

4 Nuk u ka hije mbretėrve, o Lamuel,

nuk u ka hije mbretėrve tė pinė verė

as princave t’u lakmojnė pijeve tė forta,

5 sepse, duke pirė, e harrojnė ligjin

dhe e tradhtojnė tė drejtėn e njerėzve tė mjerė.

6 Jepni pije alkoolike atij qė do tė sharrojė

e verė atyre qė e kanė shpirtin nė trishtim:

7 le tė pijė e le ta harrojė mjerimin e vet

dhe s’do tė kujtohet mė pėr vuajtjen e vet.

8 Hape gojėn pėr tė mirėn e tė pagojit

e pėr tė gjithė ata qė i ka shkelur fati!

9 Hape gojėn pėr tė gjykuar drejt,

jepja tė drejtėn nevojtarit e skamnorit.

IX. ZONJA E PĖRSOSUR E SHTĖPISĖ

Alef

10 Ku mund tė gjendet njė grua vėrtet burrneshė?

Ėshtė shumė mė e ēmueshme se gurėt e paēmueshėm.

Bet

11 Zemra e burrit tė saj ka besim nė tė

dhe pasuria nuk do t’i mungojė.

Gimel

12 Ajo i bėn mirė e kurrė keq

nė tė gjitha ditėt e jetės sė vet.

Dalet

13 Ajo gjen lesh e li

e punon hareshėm me duar tė veta.

He

14 Ajo ėshtė si anija tregtare

qė sjell ushqim prej sė largu.

Vau

15 Ajo zgjohet me natė

pėr t’ua bėrė gati robėve tė shtėpisė ushqimin

e pėr t’ua caktuar punėn shėrbėtoreve.

Zain

16 Ia lėshon syrin njė are? E blen atė.

Me frytin e duarve tė veta mbjell vreshtin.

Het

17 Me fuqi i ngjesh ijėt e veta

e me forcė i luan krahėt nė punė.

Tet

18 E sheh dobinė e punės sė vet

dhe dritėza e saj nuk fiket kurrė natėn.

Jod

19 Furkėn e merr nė dorė

e me gishta e sjellė boshtin.

Kaf

22 Shuplakat e veta i ka hapur pėr nevojtarin

dhe ua ngjet dorėn tė mjerėve.

Lamed

21 S’e dron tė ftohtėt e borės pėr familjen e vet:

tė gjithė anėtarėt e familjes i kanė nga dy palė petka.

Mem

22 Pėr vete ajo punon shtrojė e mbulojė;

petkat e saja janė prej liri tė hollė e mėndafshi.

Nun

23 Burri i saj ndahet nė shenjė nė Log tė kuvendit,

kur rri me krerėt e vendit.

Samek

24 Bėn pėlhurė dhe ėshet,

tregtarit kananeas breza i shet.

Ain

25 Ėshtė e kėrthnestė nė shėndet e plot madhėri,

e pret tė nesėrmen me buzė nė gaz.

Fe

26 Kur hap gojėn flet urti,

nė gjuhėn e saj: mėsim pėrshpirtėrie.

Sade

27 Vėren me kujdes sjelljet e anėtarėve tė familjes

dhe s’e ha bukėn e pėrtacisė.

Kof

28 Bijtė e saj ngriten pėr ta shpallur tė lume

e burri i saj e lavdėron e thotė:

Res

29 “Shumė gra kanė vepruar burrėrisht,

por ti ua ke kaluar tė gjithave!”     

Sin

30 Hijeshia ėshtė e rreme e bukuria ėshtė e kotė:

gruaja qė e druan Zotin, ja, e cila duhet lavdėruar!

Tau

31 Le t’i gėzojė frytet e duarve tė veta,

le ta lavdėrojnė para popullit

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Fjalėt e urta > Fjalėt e Lamuelit