Kapitujt

Isaia: 21. Pushtimi i Babilonisė

21

1 Profeci mbi shkretėtirėn e detit.

Porsi vorbullat qė pėrplasen nė jug,

vjen nga shkretėtira, nga njė vend i tmerrshėm.

2 Njė vegim i hidhur mua mė qe dėftuar:

rrėmbyesi rrėmben,

shkatėrruesi shkatėrron!

“Sulu, Elam,

rretho, Medi!

Unė bėj tė pushojė ēdo gjėmim!”

3 Kėndej ijėt e mia mė dridhen,

mė pushtuan dhimbjet si dhimbjet e lindėses;

jam i tronditur pėr ēka dėgjoj,

i tmerruar pėr ēka shikoj.

4 Zemra mė lėshon,

tmerri mė pushton:

mugu qė e dėshiroja

erdhi e m’u bė tmerr.

5 Shtrojnė tryezėn,

shtrojnė ciloren,

hanė e pinė.

“Ngrihuni, o krerė,

lyeni shqytin!”

6 Sepse Zoti kėshtu mė tha:

“Shko, vėre vrojtuesin,

tė lajmėrojė gjithēka tė shohė!

7 Nėse sheh karrocė, koēi me dy kuaj,

njerėz hipur nė gomarė,

njerėz hipur nė gamile,

le tė vėzhgojė me kujdes,

me kujdesin mė tė madh!”

8 Atėherė vrojtuesi thirri:

“Nė vrojtore, Zotėri,

rri vazhdimisht, gjithė ditėn;

nė rojėn time qėndroj,

qėndroj vazhdimisht gjithė natėn.

9 Ja, kėtu po vjen njė mizėri njerėzish,

koēi dy kuajsh!”

Ai vazhdoi e tha:

“Ra, ra Babiloni

dhe tė gjitha shtatoret e hyjnive tė tij copė e grimė u bėnė pėr tokė!”

10 Shirja ime, biri i lėmit tim,

ēka dėgjova nga Zoti i Ushtrive,

Hyji i Izraelit,

jua zbulova!

Profeci mbi Dumėn

11 Profeci mbi Dumėn.

Nga Seiri dikush mė thėrret:

“Rojtar, ē’kohė nate ėshtė?

Rojtar, ē’kohė nate ėshtė?”

12 Rojtari pėrgjigjet:

“Po vjen mėngjesi, por edhe nata;

nėse doni tė pyetni, pyetni,

kthehuni, ejani!”

Profeci mbi arabėt

13 Profeci mbi shkretėtirėn.

Nė pyll, nė shkretėtirė do ta kaloni natėn,

karvanėt e Dedanit!

14 Silluni ujė tė eturve,

ju qė banoni nė tokėn Tema,

ndesheni me bukė tė arratisurin!

15 Sepse ata ikin para shpatave,

para shpatės sė zhveshur,

para harkut tė ngrehur,

para luftės sė madhe.

16 Sepse kėshtu mė thotė Zoti: “Edhe njė vit, si viti i mėditėsit, dhe mbarė lavdia e Cedarit do tė marrė fund. 17 Numri qė do tė mbesė nga harqet e trimave tė bijve tė Cedarit do tė jetė shumė i vogėl. Sepse kėshtu ka thėnė Zoti, Hyji i Izraelit.”

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Isaia > Pushtimi i Babilonisė