Kapitujt

Isaia: 27. Vreshti i Zotit

27

1 Atė ditė Zoti do ta ndėshkojė

me shpatėn e vet tė mprehtė, tė fortė e tė madhe

Leviatanin, gjarprin qė bėn dredha,

Leviatanin, gjarprin dredha dredha,

do ta mbysė kuēedrėn e detit.

Vreshti i Zotit

2 Atė ditė do tė jetė njė vresht i ėmbėl:

kėndojini atij!

3 Unė, Zoti, atė e ruaj,

ēdo kohė vetė e ujis,

roje i rri natė e ditė,

qė askush tė mos e dėmtojė.

4 Kundėr tij nuk jam zemėruar.

A qet kokė ferrė e hallugė?

Nė luftė do tė sulem kundėr tyre,

nė flakė tė zjarrit do t’i djeg!

5 O, mė mirė, le tė bjerė nė ndore,

le tė bėjė me mua paqe,

me mua paqe le tė bėjė.

Hir Jakobit e ndėshkim ndrydhėsit

6 Nė ditė tė ardhshme rrėnjė do tė lėshojė Jakobi,

do tė qesė pipa e lule Izraeli,

me fruta tė veta do ta mbushė krejt botėn.

7 A i ra Zoti sikurse u ra

atyre qė i ranė atij?

A e vrau Izraelin sikurse i vrau

ata qė e vranė atė?

8 E ndėshkon me masė duke e dėbuar,

e dėbon me frymėn e vet tė fortė,

me atė fuqi qė fryn era e lindjes.

9 Pikėrisht kėshtu do tė shpėrblehet fajėsia e Jakobit,

e ky do tė jetė fryti i faljes sė mėkatit tė tij.

Le tė veprojė me gurėt e lterit

siē grimcohen gurėt e gėlqeres,

tė mos ngriten mė askurrė

gurngula e lterė kemimi.

10 Sepse shkret mbeti qyteti i fortė,

vend i lėshuar, i lėnė si shkretėtirė.

Aty viēat dalin nė kullotė,

aty ka gjenė, gėrmushat brejnė.

11 E kur gemat i thahen, ia thyejnė,

gratė i marrin e me to bėjnė zjarr.

Sepse ky s’ėshtė popull i menēur,

Ai qė e krijoi pėr tė s’do tė ketė mėshirė,

s’do ta falė Ai qė e pėrftoi.

Kthimi i Izraelit

12 Po atė ditė Zoti do t’i shtypė kallėzat

nga Lumi gjer nė pėrroin e Egjiptit,

kurse ju do t’ju bashkojė

njė nga njė, o izraelitė!

13 Po atė ditė do tė bjerė boria e madhe,

do tė vijnė tė humburit nė dhe tė Asirit,

e tė mėrguarit nė tokė tė Egjiptit

dhe do ta adhurojnė Zotin

nė Malin e shenjtė, nė Jerusalem.

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Isaia > Vreshti i Zotit