Kapitujt

Isaia: 43. Ēlirimi i Izraelit

43

1 Tashti kėshtu thotė Zotynė

qė tė krijoi ty, o Jakob,

qė tė trajtoi ty, o Izrael:

“Mos u tremb se unė tė shpėrbleva,

e tė thirra me emrin tėnd,

ti je imi!

2 Pėrmbi ujėra kur tė kalosh, me ty do tė jem,

lumenjtė mbi ty nuk do tė vėrshojnė;

nėpėr zjarr kur tė kalosh, nuk do tė digjesh,

flaka ty nuk do tė tė djegė,

3 sepse unė Zoti, Hyji yt,

Shenjti i Izraelit, Shpėtimtar:

pėr shpėrblimin tėnd jap Egjiptin,

nė vend tėnd jap Etiopinė e Sabėn.

4 Sepse u bėre i ēmueshėm nė sytė e mi,

dhe i lavdishėm; unė tė dua,

i jap njerėzit nė vend tėnd,

popujt pėr jetėn tėnde.

5 Mos u tremb: unė jam me ty:

farėn tėnde do ta kthej prej Lindjes

prej perėndimit do tė tė bashkoj.

6 Veriut unė do t’i them: ‘Ma jep!’

e jugut: ‘Mos e mbaj!’

silli bijtė e mi prej sė largu,

bijat e mia prej skajeve tė tokės!

7 Secilin qė thirret nė emrin tim;

qė e krijova pėr nderin tim,

qė e ndėrtova edhe e trajtova.”

Zoti ėshtė Hyji i vetėm

8 hidhe jashtė popullin e verbėr,

e pra sytė i ka,

popullin e shurdhėr e pra veshėt i ka.

9 Tė gjithė popujt le tė mblidhen sė bashku

le tė bashkohen tė gjitha fiset:

e le tė tubohen popujt

kush ndėr to mund t’i shpallė kėto

qė t’i dimė para se tė ndodhin?

Tė sjellin dėshmitarėt e vet

e do t’u japim arsye,

qė tė dėgjohet e tė thuhet:

‘Ėshtė e vėrtetė!’

10 Porse ju mė jeni dėshmitarė,

kėshtu flet Zoti ‑

shėrbėtorėt e mi qė unė ju zgjodha,

qė ta dini e tė mė besoni,

ta kuptoni se jam i tillė:

para meje hyjni s’ka pasur,

as pas meje njė tjetėr s’do tė ketė!

11 Unė, e vetėm unė jam Zot,

pėrveē meje Shėlbues tjetėr s’ka!

12 Unė parakallėzova dhe shėlbova;

bėra tė dėgjohem

e mes jush hyjni tė huaj s’pati.

Ju mė jeni dėshmitarė ‑ thotė Zoti ‑

dhe unė jam Hyj,

13 gjithmonė i tillė qė prejamshimit.

Askush s’shpėton nga dora ime,

ēka bėj unė kush mund ta shndėrrojė?

Shpartallimi i Babilonit

14 Kėshtu thotė Zoti, Shpėtimtari juaj,

Shenjti i Izraelit:

“Pėr dashuri tuaj po dėrgoj nė Babilon,

do t’i mposht ata qė ua mbathin kėmbėve,

edhe kaldenjtė qė mburren nė anije.

15 Unė jam Zoti, Shenjti juaj,

Krijuesi i Izraelit, mbreti juaj.”

Mrekullitė e Daljes sė re

16 Kėshtu thotė Zoti

qė rrugė hapi nėpėr det,

shteg kalimi nė ujėra tė tmerrshme;

17 qė bėri tė dalin karroca e kuaj,

ushtri e kreshnikė sė bashku;

rrah ranė vdekur, kurrė mė s’ngrihen,

u fikėn si fitili, u shqimėn.

18 Mos i kujtoni ngjarjet e shkuara,

mos mendoni pėr ēka ka kaluar,

19 ja, po bėj njė gjė tė re:

tani po lind! A s’po e shihni?

Ja, po hap udhėn nė shkretėtirė,

e shtigje nė vend tė shkretė,

20 egėrsirat do tė mė japin lavdi

ēakajt edhe strucat,

se u dhurova ujė nė shkretėtirė,

lumenj nė vend tė shkretė,

qė t’i jap ujė popullit, tė zgjedhurit tim,

21 popullit qė e trajtova pėr vete

e qė mua do tė mė japė lavdi.

Mosmirėnjohja e Izraelit

22 Kurse ti nuk mė thirre nė ndihmė, Jakob,

madje mė pate inat, o Izrael!

23 S’mė kushtove qengja fli shkrumbimi,

me fli tė tua nuk mė nderove.

Nuk tė mėrzita me kėrkesa flish,

as nuk tė lodha me kėrkesa kemi.

24 Pėr mua s’bleve kallam tė erėndshėm,

nuk mė dehe me dhjamė flish tė tua.

Pėrkundrazi, mė mėrzite me mėkatet e tua,

mė lodhe me keqbėrėsitė e tua.

25 Unė, unė vetė i shlyej fajet e tua,

pėr nder tim s’i kujtoj mėkatet e tua.

26 Mė pėrkujto se gjyq do tė kemi sė bashku,

fol e pėrligj vetveten!

27 Babai yt i pari mėkatoi,

ndėrmjetėsit e tu u ēuan kundėr meje,

28 atėherė i ēnderova prijėsit e Shenjtėrores,

Jakobin ia trova shkatėrrimit,

lashė tė poshtėrohet Izraeli.

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Isaia > Ēlirimi i Izraelit