Kapitujt

Isaia: 55. Ushqimi i tė vobektėve

55

1 O ju tė gjithė qė jeni tė etshėm, ejani tek ujėt,

le tė vijnė gjithashtu edhe ata qė s’kanė para!

Bleni drithė e hani;

ejani e bleni pa para e pa pagesė verė e qumėsht!

2 Pse t’i shpenzoni paratė nė atė qė s’ėshtė bukė

dhe mėditjen tuaj nė gjėra qė nuk ngijnė?

Nėse mė dėgjoni mua do tė hani ēka ėshtė e mirė,

e do tė shijoni ushqime tė shijshme!

3 Ma vini veshin e ejani tek unė,

mė dėgjoni e shpirti juaj do tė jetojė!

Besėlidhja

Me ju do tė lidh Besėlidhje tė pėrhershme,

po, do t’i ruaj tė mirat e Davidit.

4 Ja, atė e bėra dėshmitar pėr fise,

prijės e urdhėrues pėr paganė.

5 Ja, do tė thėrrasėsh njė popull qė s’e njihje,

te ti do tė vrapojnė popuj qė s’tė njihnin,

pėr shkak tė Zotit, Hyjit tėnd,

tė Shenjtit tė Izraelit

qė ty tė madhėroi!

Afėrsia e Zotit

6 Kėrkojeni Zotin deri sa mund tė gjendet,

thirreni nė ndihmė deri sa ėshtė afėr!

7 Le ta lėrė i patenzoni udhėn e vet,

njeriu i keq synimet e veta,

le tė kthehet te Zoti

e ai do tė ketė mėshirė pėr tė,

tek Hyji ynė qė ėshtė bujar nė falje.

8 Sepse mendimet tuaja, nuk janė mendimet e mia,

as udhėt tuaja nuk janė udhėt e mia

‑ thotė Zoti.

9 Sepse, sikurse qielli qė ėshtė i lartė

nė krahasim me tokėn:

po ashtu edhe udhėt e mia janė tė larta

nė krahasim me udhėt tuaja

dhe mendimet e mia

nė krahasim me mendimet tuaja!

Fuqia e fjalės sė Zotit

10 Dhe sikurse zbret shiu e bora nga qielli

e atje nuk kthehet,

por e ujit tokėn, e zbrun

dhe i jep fuqi tė blerojė,

i jep bujkut farėn dhe bukėn pėr ushqim,

11 kėshtu edhe fjala ime qė del prej gojės sime,

s’do tė kthehet tek unė pa fryt,

pa pasė kryer gjithēka mė pėlqen

dhe pa pasė zbatuar atė pėr ēka e nisa.

Pėrfundimi i librit

12 Po, me gėzim do tė niseni

dhe nė paqe do tė pėrcilleni.

Malet e kodrat do tė shpėrthejnė nė lavde para jush,

dhe tė gjitha pemėt e fushės do tė duartrokasin.

13 Nė vend tė ferrave, do tė rritet qiparisi,

nė vend tė hithrave, do tė rritet mėrsina.

Kjo do tė jetė pėr nder tė Zotit,

shenjė e pėrhershme qė s’do tė kalojė.

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Isaia > Ushqimi i tė vobektėve