Kapitujt

Psalmet: 5. LIBRI V /Psalmet 107 150/

5

PSALMI 107 /106/

Hyji e shpėton njeriun nga ēdo rrezik

1 ALELUJA! 

Lavdėrojeni Zotin sepse ėshtė i mirė,

sepse e amshueshme ėshtė dashuria e tij.

2 Le tė thonė tė shpėrblyerit prej Zotit,

qė i ēliroi nga kthetrat e armikut

3 dhe i bashkoi nga vendet e ndryshme

nga ku lind dielli e ku perėndon,

nga veriu e nga ana e detit.

4 U endėn nė shkretėtirė, nė vend tė thatė,

nuk e gjetėn udhėn drejt qytetit tė banimit.

5 Tė uritur e tė etur

shpirti i tyre ishte mekur nė ta!

6 Tė ngushtuar i lėshuan kushtrimin Zotit

dhe Ai i shpėtoi nga vėshtirėsitė e tyre.

7 Ai i nxorri nė udhėn e drejtė

qė tė shkonin nė qytetin e banimit.

8 Le t’ia dinė pėr nder Zotit pėr dashurinė e tij,

pėr mrekullitė qė u bėri bijve tė njerėzve,

9 qė ngiu shpirtin e tė eturit,

e mbushi me tė mira shpirtin e tė uriturit.

10 Banonin nė errėsirė e nė hijen e vdekjes,

tė lidhur nė mjerim edhe nė pranga,

11 sepse kishin kundėrshtuar urdhrin e Hyjit

dhe kishin pėrbuzur kėshillėn e tė Tejetlartit.

12 Prandaj zemrėn ua mposhti me vuajtje,

rrėzoheshin e s’kishte kush t’u ndihmonte.

13 Tė ngushtuar i lėshuan kushtrimin Zotit

dhe Ai i shpėtoi nga vėshtirėsitė e tyre.

14 I nxori nga errėsira dhe nga hija e vdekjes

e i kėputi zinxhirėt e tyre.

15 Le ta lėvdojnė Zotin pėr shkak tė pėrdėllimit tė tij,

pėr mrekullitė e tija ndaj bijve tė njerėzve,

16 sepse i theu dyert e bronzta

dhe i kėputi shulat e hekurt.

17 Tė marrė pėr shkak tė jetės sė paudhė,

tė mjeruar pse ndoqėn udhėn e mėkatit,

18 shpirtit tė tyre iu neverit ēdo ushqim,

arritėn nė dyert e vdekjes.

19 Atėherė tė ngushtuar e thirrėn nė ndihmė Zotin,

Ai i ēliroi nga vėshtirėsitė e tyre.

20 E dėrgoi fjalėn e vet dhe i shėroi,

i shpėtoi nga gropa e varrit.

21 Le ta lėvdojnė Zotin pėr shkak tė mėshirės tė tij,

pėr mrekullitė e tija ndaj bijve tė njerėzve,

22 le t’i flijojnė flinė e lavdit,

me hare le t’i shpallin veprat e tija!

23 Ata qė me anije lundruan deteve

qė nėpėr ujėra tė mėdha tė bėnin tregti,

24 ata i panė veprat e Zotit,

mrekullitė e tija nė thellėsitė e detit.

25 Ai urdhėroi dhe u ngrit era e stuhisė,

lart u ngritėn valėt e stuhishme.

26 Ngrihen deri nė qiell,

zbresin deri nė humbnerė:

shpirti i tyre mekej prej sė keqes.

27 Ēohu e rrėzohu si tė ishin tė dehur,

asgjė s’u ndihmonte mjeshtėria e tyre.

28 Atėherė tė ngushtuar e thirrėn nė ndihmė Zotin,

Ai i ēliroi nga vėshtirėsitė e tyre.

29 Stuhinė e shndėrroi nė puhi

e valėt e detit e shuan gjėmėn e vet.

30 Iu gėzuan qetėsimit tė valėve,

ai i nxorri nė portin e dėshiruar.

31 Le ta lėvdojnė Zotin pėr shkak tė dhembshurisė sė tė tij,

pėr mrekullitė e tija ndaj bijve tė njerėzve,

32 le ta madhėrojnė nė kuvendin e popullit,

le ta lavdėrojnė nė kuvendin e pleqve.

33 Ai i shndėrroi lumenjtė nė shkretėtirė,

nė vende tė thata burimet e ujėrave,

34 tokėn e pėlleshme nė kėneta

pėr shkak tė veprave tė kėqija tė banorėve.

35 Shndėrroi shkretėtirėn nė liqen me ujėra,

tokėn e thatė e begatoi me burime tė gjalla.

36 Aty i vendosi njerėzit e munduar nga uria,

dhe themeluan qytetin e banimit.

37 Mbollėn arat e vunė vreshtat

dhe u prodhuan fryte me shumicė.

38 Zoti i bekoi e ata u shumuan fort,

as grigjat e tyre nuk u pakėsuan.

39 Pastaj qenė dhjetuar e munduar

nga vuajtjet edhe nga dhembjet.

40 Ai qė e shfryn pėrbuzjen mbi princa,

i la tė enden rrugė pa rrugė nė shkretėtirė.

41 I shpėtoi skamnorėt nga mjerimi

dhe i shumoi si grigjat familjet.

42 Shohin tė drejtėt e le tė gėzohen,

kurse mbrapshtia le ta mbyllė gojėn e vet.

43 Kush ėshtė i menēur le t’i kujtojė kėto,

do ta shohė mirėsinė e Zotit.

PSALMI 108 /107/

Himn mėngjesor e lutje kombėtare

1 Kėngė. Psalm. I Davidit.

2 E gatshme ėshtė zemra ime, o Hyj,

e gatshme ėshtė zemra ime:

do tė kėndoj e do tė luaj nė harpė!

Ja, lavdia ime!

3 Zgjohu, harpė e cetėr,

agimin dua ta zgjoj!

4 Do tė tė lavdėroj ty, o Zot, mes popujve,

pėr ty do tė luaj me harpė mes kombeve,

5 sepse e madhėrueshme ėshtė deri nė qiell mėshira jote,

deri nė re e vėrteta jote!

6 Lartėsohu, o Hyj, lart pėrmbi qiell,

pėrmbi mbarė dheun le tė shndritė lavdia jote!

7 Qė tė ēlirohen tė dashurit e tu,

le tė mė shpėtojė e djathta jote e mė dėgjo!

8 Hyji u pėrbetua nė Shenjtėroren e vet:

“Do tė kėnaqem, dua ta ndaj Sikimėn,

masėn do t’ia vė luginės Sukot.

9 Imi ėshtė Galaadi, imi ėshtė Manaseu,

Efraimi ėshtė pėrkrenarja ime,

Juda skeptri im!

10 Moabi legeni ku unė lahem;

mbi Idumé do ta hedh kėpucėn time,

mbi Filisté do tė kėndoj fitoren”.

11 Kush do tė mė prijė deri nė qytet ‑ fortesė?

Kush do tė mė prijė deri nė Idumé?

12 Vallė, jo ti, o Hyj, qė na braktise?

Pse a s’do tė dalėsh, o Hyj, me ushtritė tona?

13 Na ndihmo, deh, kundėr armiqve

sepse i kotė ėshtė shpėtimi qė vjen prej njerėzve.

14 Me ndihmėn e Hyjit do tė bėjmė trimėri tė madhe,

Ai do t’i shkelė armiqtė tanė!

PSALMI 109 /108/

Psalm nėmės

1 Mjeshtrit tė korit. I Davidit. Psalm.

O Hyj, nderi im, mos rri nė heshtje,

2 sepse goja e mėkatarit e goja e dinakut u hap kundėr meje.

Folėn kundėr meje me gjuhė ziliqare,

3 mė rrethojnė me fjalė urrejtjeje,

mė sulmojnė pa farė arsyeje.

4 Dashurinė time e shpėrblejnė me shpifje

e unė vetėm lutem.

5 Tė mirėn ma kthejnė me tė keqe

e dashurinė time ma shpaguajnė me urrejtje.

6 “Lėshoje kundėr tij tė paudhin,

paditėsi le t’i rrijė nė tė djathtė.

7 Kur tė gjykohet le tė dalė i dėnuar,

lutja e tij nė mėkat iu ktheftė.

8 Ditėt e tija iu pakofshin,

shėrbesėn e tij e marrtė njė tjetėr!

9 Fėmijėt e tij mbetshin jetimė,

gruaja e tij vejushė.

10 Tė bijtė iu bėfshin endacakė e lypės,

u dėbofshin jashtė rrėnojės sė tyre!

11 Kamatari ia rrėmbeftė pasurinė,

tė huajt ia pėrpifshin frytin e mundit tė tij!

12 Askush pėr tė mos pastė dhemshuri,

askujt mos iu dhimbshin fėmijėt e tij!

13 Dera e tij me ferra u mbylltė,

nė brezin e parė emri iu harroftė!

14 Zoti e pastė gjithnjė para sysh fajin e tė parėve tė tij,

mos u shleftė as mėkati i nėnės sė tij.

15 Para syve tė Zotit qofshin pėrherė

dhe e zhduktė nga toka kujtimin e tyre!”

16 Sepse askurrė s’u kujtua tė bėjė mėshirė,

por e pėrndoqi skamnorin e lypėsin,

deri nė vdekje e ndiqte njeriun zemėrpėrvėluar.

17 E deshi mallkimin ‑ mbi tė rėntė;

s’e deshi bekimin ‑ kurrė mos e pastė!

18 Me mallkim u vesh porsi me petk:

e pėrshkoftė si uji nė pėrmbrendėsat e tija,

porsi vaji nė eshtrat e tij!

19 Iu bėftė porsi petku me tė cilin mbulohet,

porsi brezi me tė cilin ngjeshet!

20 Kėtė shpagim paēin para Zotit paditėsit e mi,

ata qė flasin keq kundėr shpirtit tim.

21 E ti, o Zot, o Zot, sillu me mua sipas Emrit tėnd:

mė shpėto sepse e mirė ėshtė mėshira jote,

22 se unė jam nevojtar e skamnor,

sepse e plagosur ėshtė zemra ime nė mua.

23 Mbarova porsi hija kur shkon nė tė sosur,

mė dėbojnė si tė isha karkalec!

24 Gjunjėt po mė lėshojnė prej agjėrimit,

mishi im u tha pa pikėn e dhjamit.

25 Pėrqeshje pėr ta unė u bėra,

tundin kokėn kur mbi mua shikojnė.

26 Mė ndihmo, o Zot, Hyji im,

mė shpėto nė saje tė mėshirės sate,

27 le ta dinė se kjo ėshtė dora jote:

se ti, o Zot, e bėre kėtė vepėr!

28 Ata le tė mallkojnė, por ti beko;

le tė turpėrohen ata qė mė salvojnė,

kurse shėrbėtori yt le tė gėzohet!

29 I mbuloftė turpi shpifėsit e mi,

le tė mbulohen si me llahik me turpin e vet!

30 Me gjithė shpirt do ta lavdėroj Zotin,

nė sheshin e burrave do ta nderoj,

31 sepse Ai i rri nė tė djathtė skamnorit,

pėr ta shpėtuar nga gjykatėsit shpirtin e tij.

PSALMI 110 /109/

Priftėria e Mesisė

1 I Davidit. Psalm.

I tha Zoti Zotit tim: “Rri nė tė djathtėn time,

derisa t’i vė armiqtė e tu shtrojė pėr kėmbėt e tua”!

2 Skeptrin e pushtetit tėnd Zoti do ta shtrijė nga Sioni:

sundo mes armiqve tė tu!

3 Ty tė pėrket mė i larti pushtet

nė ditėn e fuqisė sate

nė shkėlqime tė shenjta

nga kraharori para Yllit tė Dritės

unė tė linda.

4 Zoti u pėrbetua, assesi s’do tė pendohet:

“Ti je prift pėr amshim

nė mėnyrėn e Melkizedekut”.

5 Zoti ėshtė nė tė djathtėn tėnde,

i dėrrmon mbretėrit ditėn e zemėrimit tė vet.

6 Popujt do t’i gjykojė: grumbuj kufomash,

koka tė prera me shumicė mbi dhe!

7 Nė udhėtim ujė do tė pijė prej pėrroit,

prandaj lart do ta ngrejė kokėn.

PSALMI 111 /110/

Lavdi veprave tė Hyjit

1 ALELUJA!

Alef

Me gjithė shpirt do ta lavdėroj Zotin,

Bet

nė kuvendin e tė drejtėve, nė mbledhjen e tyre.

Gimel

2 Tė mėdha janė veprat e Hyjit,

Dalet

pėr t’u shqyrtuar prej atyre qė i duan.

He

3 Stoli e shkėlqim ėshtė vepra e tij,

Vau

drejtėsia e tij qėndron nė shekuj tė shekujve.

Zain

4 U ngreh pėrmendore mrekullive tė veta,

Het

i mėshirshėm e mėshirėdhėnės ėshtė Zoti.

Tet

5 U jep ushqim atyre qė e druajnė,

Jod

kurrė s’e harron Besėlidhjen e vet.

Kaf

6 Popullit tė vet ia kumtoi fuqinė e veprave tė veta,

Lamed

duke ua dhuruar pronėn e paganėve.

Mem

7 Veprat e duarve tė tija janė drejtėsi e besnikėri,

Nun

urdhėrimet e tija janė tė vėrteta,

Samek

8 tė qėndrueshme nė jetė tė jetėve,

Ain

tė themeluara mbi tė vėrtetėn e drejtėsinė.

Fe

9 Shpėrblim i dha popullit tė vet,

Sade

Besėlidhjen e vet e bėri tė amshueshme:

Kof

i shenjtė dhe i tmerrshėm ėshtė Emri i tij.

Res

10 Fillimi i dijes ėshtė frika e Zotit,

Sin

janė tė menēur tė gjithė ata qė veprojnė sipas saj,

Tau

lavdia e Tij qėndron pėr amshim.

PSALMI 112 /111/

Lumturia e njeriut tė drejtė

1 ALELUJA!

Alef

Lum ai njeri qė e druan Zotin,

Bet

qė kėnaqet nė urdhėrimet e tija.

Gimel

2 Fara e tij do tė jetė e fortė mbi tokė,

Dalet 

do tė bekohet breznia e tė drejtėve.

He

3 Pasuri e mirėqenie nė shtėpinė e tij,

Vau

drejtėsia e tij qėndron nė shekuj tė shekujve.

Zain

4 Ka lindur pėr tė drejtėt njė dritė nė errėsirė:

Het

i butė e i mėshirshėm ėshtė njeriu i drejtė.

Tet

5 I ėmbėl ėshtė njeriu qė mishėron e huazon,

Jod

punėt e veta i kryen me ndėrgjegje,

Kaf

6 ai askurrė nuk do tė bjerė poshtė.

Lamed

Nė kujtim tė pėrhershėm mbetet i drejti,

Mem

7 nuk i trembet lajmit tė keq.

Nun

E patrandshme ėshtė zemra e tij me shpresė nė Zotin,

Samek

8 tė fortė e ka zemrėn, nuk do tė trembet

Ain

armiqtė e vet i bėn asgjė.

Fe

9 Ėshtė dorėdhėnė, u fal skamnorėve;

Sade

drejtėsia e tij qėndron nė shekuj tė shekujve,

Kof

balli i tij ngallit pėr nder.

Res

10 E sheh keqbėrėsi dhe hidhėrohet,

Sin

me dhėmbė kėrcėllon e vyshket.

Tau

Dėshira e mėkatarėve shkon huq.

PSALMI 113 /112/

Hyjit tė lavdishėm e tė mėshirshėm

1 ALELUJA!

Lavdėrojeni, shėrbėtorėt e Zotit,

lavdėrojeni, Emrin e Zotit!

2 Qoftė bekuar Emri i Zotit

qė tani e deri nė amshim,

3 Qė kur lind dielli e derisa perėndon

qoftė bekuar Emri i Zotit!

4 I madhėrueshėm ėshtė Zoti mbi tė gjithė popujt,

lavdia e tij i tejkalon qiejt.

5 Kush ėshtė si Zoti, Hyji ynė,

qė fronin e ka nė Lartėsi,

6 e nga lart vrojton qiellin e tokėn?

7 Nga pluhuri e ngre skamnorin,

nga llomi e lartėson tė vobektin

8 pėr ta vėnė tė rrijė me princa,

me princat e popullit tė vet.

9 Ai bėn tė banojė beronja nė shtėpi tė vet

nėnė fėmijėsh tė gėzueshme.

PSALMI 114 /113 A/

Himn Pashkėsh

1 ALELUJA!

Kur Izraeli doli nga Egjipti,

Shtėpia e Jakobit nga populli barbar,

2 Judeja u bė Shenjtėrorja e tij,

Izraeli zotėrimi i tij.

3 Pa deti dhe i bėri rrugė,

Jordani u kthye prapazi,

4 malet kėrcyen si desh,

kodrat porsi qengja delesh!

5 Ē’ pate, o det, qė ike?

E ti, o Jordan, qė u ktheve prapazi?

6 Ju, o male, pse kėrcyet si desh,

e ju, o kodra, porsi qengja delesh?

7 Dridhu, o tokė, para fytyrės sė Zotit,

para fytyrės sė Hyjit tė Jakobit,

8 qė e shndėrron shkėmbin nė liqen ujėrash

edhe qetėn nė burim uji tė gjallė!

PSALMI 115 /114 B/

I vetmi Hyji i vėrtetė

1 Jo neve, o Zot, jo neve,

por Emrit tėnd jepi lavdi

pėr nder tė mėshirės sate e tė besnikėrisė sate.

2 Pse tė thonė paganėt:

“Ku ėshtė Hyji i tyre”?

3 Hyji ynė ėshtė nė qiell,

ai bėn gjithēka i pėlqen.

4 Idhujt e paganėve janė argjend e ar

‑ prodhim i dorės sė njeriut.

5 Gojė kanė e nuk flasin,

sy kanė e nuk shohin,

6 veshė kanė e nuk dėgjojnė,

hundė kanė e nuk nuhasin.

7 Duar kanė e nuk prekin,

kėmbė kanė e nuk ecin,

‑ zė nuk qesin prej gurmazit tė tyre!

8 Tė tillė qofshin edhe ata qė i punojnė,

tė gjithė ata qė shpresojnė nė ta!

9 Shtėpia e Izraelit shpreson nė Zotin:

Ai ėshtė ndihma dhe mburoja e tyre.

10 Shtėpia e Aronit shpreson nė Zotin:

Ai ėshtė ndihma dhe mburoja e tyre!

11 Kush e druan Zotin nė Zotin shpreson:

Ai ėshtė ndihma e mburoja e tij!

12 Zotit i bie ndėr mend pėr ne

e do tė na bekojė:

do ta bekojė shtėpinė e Izraelit,

do ta bekojė shtėpinė e Aronit;

13 do t’i bekojė tė gjithė ata qė e druajnė Zotin,

si tė vegjėlit ashtu tė mėdhenjtė.

14 Bėftė Zoti e u shumofshi

ju vetė e fėmijėt tuaj!

15 Ju bekoftė Zoti,

Krijuesi i qiellit e i tokės!

16 Qielli ėshtė qielli i Zotit,

kurse tokėn ua dhuroi njerėzve.

17 Jo, nuk janė tė vdekurit qė tė lavdėrojnė, o Zot,

dhe asnjė prej atyre qė zbresin nė Heshtim,

18 por ne qė jetojmė, ne e bekojmė Zotin

tani e pėrgjithmonė e jetės.

PSALMI 116 /114, 1‑9; 115/

Falenderim

1 ALELUJA!

E dua Zotin sepse e dėgjon

zėrin e lutjes sime,

2 sepse mbi mua e priri veshin e vet

atė ditė qė e thirra nė ndihmė.

3 Mė kishin rrethuar leqet e vdekjes,

mė kishin shtrėnguar leqet e Nėntokės,

mė ndrydhėn trishtime e dhembje,

4 Emrin e Zotit e thirra nė ndihmė:

“Deh, o Zot, ma shpėto jetėn”!

5 I mirė e i drejtė ėshtė Zoti,

Hyji ynė ėshtė vetė mirėsia!

6 Zoti ėshtė mbrojtėsi i tė vegjėlve:

isha ngushtė e Ai mė shpėtoi!

7 Kthehu, shpirti im, nė qetėsinė tėnde,

sepse Zoti ėshtė bamirėsi yt!

8 Ai ma shpėtoi jetėn prej vdekjes,

sytė e mi prej lotėve,

kėmbėt e mia prej rėnies.

9 Do tė eci nė praninė e Zotit

nė tokėn e tė gjallėve.

10 Besoj edhe atėherė kur mė duhet tė them:

“Jam i pafat pėr sė tepėrmi!”.

11 Nė hutimin tim kam thėnė:

“Rrenacak ėshtė ēdo njeri”!

12 Si do t’ia shpėrblej Zotit

pėr tė gjitha tė mirat qė m’i ka dhėnė?

13 Do tė ngre gotėn e shėlbimit

e me nderim do tė thėrras Emrin e Zotit.

14 Do t’i kryej kushtet e mia bėrė Zotit

nė praninė e mbarė popullit tė tij.

15 E ēmueshme ėshtė para Zotit

vdekja e shenjtėrve tė tij.

16 O Zot, unė jam shėrbėtori yt,

shėrbėtori yt dhe biri i shėrbėtores sate.

Ti i kėpute hekurat e mia:

17 ty do tė ta kushtoj flinė e lavdit,

me nderim do tė thėrras Emrin e Zotit.

18 Do t’i kryej kushtet e mia bėrė Zotit

nė praninė e mbarė popullit tė tij,

19 nė oborret e Shtėpisė sė Zotit,

mes teje, o Jerusalem!

PSALMI 117 /116/

Grishje pėr tė lavdėruar Zotin

1 ALELUJA!

Lavdėrojeni Zotin, o kombe tė gjitha,

madhėrojeni sė bashku, o popuj tė gjithė!

2 Sepse e madhe ėshtė dashuria e tij ndaj nesh,

besnikėria e Zotit qėndron pėr amshim!

PSALMI 118 /117/

 

Liturgjia pėr tė kremten e Tanave

1 ALELUJA!

Lavdėrojeni Zotin, sepse ėshtė i mirė,

sepse e amshuar ėshtė dashuria e tij!

2 Le tė thotė tashti Izraeli, sepse ėshtė i mirė,

e amshuar ėshtė dashuria e tij!

3 Le tė thotė tani shtėpia e Aronit,

e amshuar ėshtė dashuria e tij!

4 Le tė thonė tani ata qė e druajnė Zotin,

e amshuar ėshtė dashuria e tij!

5 Nė vėshtirėsi e thirra nė ndihmė Zotin,

Zoti mė dėgjoi edhe mė shpėtoi.

6 Zoti ėshtė me mua,

s’druaj se ka ē’mė bėn njeriu.

7 Me mua ėshtė Zoti, ndihmėtari im,

pėr asgjė i bėj armiqtė e mi.

8 Mė mirė ėshtė tė strehohesh te Zoti

se tė kesh besim nė njerėz.

9 Mė mirė ėshtė tė strehohesh te Zoti,

se tė kesh besim nė princa.

10 Mė rrethuan tė gjithė paganėt,

i shfarosa me fuqi tė Emrit tė Zotit.

11 Rreth e pėrqark mė rrethuan,

por i shfarosa nė fuqi tė Emrit tė Zotit.

12 Mė rrethuan porsi bletėt,

porsi zjarr qė merr flakė ndėr ferra,

por i shfarosa nė fuqi tė Emrit tė Zotit.

13 Mė shtytėn, mė dhanė shtytje pėr tė mė rrėzuar,

por mė ndihmoi ndihma e Zotit.

14 Fuqia ime e lavdia ime ėshtė Zoti,

ai ėshtė shpėtimtari im.

15 Ja, britma gėzimi e ngadhėnjimi

nė tendat e tė drejtėve:

16 “E djathta e Zotit u madhėrua!

E djathta e Zotit mė lartėsoi!

E djathta e Zotit u madhėrua”!

17 S’do tė vdes, tė jetoj dua,

do t’i kumtoj veprat e Zotit!

18 Me ndėshkim tė rėndė Zoti mė ndėshkoi,

por nuk mė lėshoi nė duar tė vdekjes.

19 M’i hapni dyert e drejtėsisė,

dua tė hyj e t’i thur lavde Zotit.

20 Ja, kėtu ėshtė dera e Zotit;

nėpėr tė do tė hyjnė tė drejtėt.

21 Do tė tė falėnderoj, sepse mė ke vėshtruar,

dhe u bėre Shpėtimtari im.

22 Guri, qė e qitėn jashtė pėrdorimit ndėrtuesit,

erdhi e u bė guri i kėndit;

23 Zoti e bėri kėtė gjė:

sa mrekulli pėr sytė tanė!

24 Kjo ėshtė dita qė na e dhuroi Zoti:

tė galdojmė e tė gėzojmė nė tė!

25 Ma jep, o Zot, shpėtimin tėnd,

deh, o Zot, jepe tė mbarėn!

26 Bekuar qoftė ai qė vjen nė emėr tė Zotit!

Po ju bekojmė nga shtėpia e Zotit.

27 Hyji ėshtė Zot, ai na ndriēoi:

rendituni tė gėzuar nė reshtin kremtor

me rrema nė dorė deri nė ballė tė lterit!

28 Ti je Hyji im, ty tė falėnderoj,

Ti je Hyji im, unė tė madhėroj!

29 Lavdėrojeni Zotin, sepse ėshtė i mirė,

sepse e amshuar ėshtė dashuria e tij!

PSALMI 119 /118/

Lavdi Ligjit tė Hyjit

1 ALELUJA!

Alef

Lum njeriu me sjellje tė pastėr,

qė ecėn nė Ligjin e Zotit!

2 Lum kush i mban dėshmitė e tija,

qė e kėrkon me gjithė zemėr.

3 Sepse ai nuk vepron keq,

por ecėn udhėve tė tija.

4 Ti i shpalle urdhėrimet e tua

qė tė mbahen pėrpikėrisht.

5 Oh, sikur tė ishin tė drejta udhėt e mia

pėr t’i zbatuar rregulloret e tua!

6 Atėherė s’do tė skuqem

nėse do t’i mbaj urdhėrimet e tua.

7 Do tė tė lavdėroj nė pastėrtinė e zemrės,

i mėsuar ndėr gjyqet e drejtėsisė sate.

8 Unė do t’i zbatoj rregulloret e tua,

por ti askurrė mos hiq dorė prej meje!

Bet

9 Si do ta ruajė tė pastėr djaloshi udhėn e vet?

Duke i zbatuar fjalėt e tua.

10 Tė kėrkoj me gjithė fuqinė e shpirtit tim:

mos lejo t’u shmangem urdhėrimeve tė tua.

11 Fjalėt e tua i fsheha nė zemrėn time,

qė tė mos gaboj kundėr teje.

12 I bekuar je, o Zot,

ma mėso vullnetin tėnd.

13 Me buzėt e mia i shpall njė nga njė

tė gjitha qjyqet e gojės sate.

14 Mė shumė i gėzohem udhės sė dėshmive tė tua

se pasurisė tejet tė madhe.

15 Do tė ushtrohem nė urdhėrimet e tua,

do t’i kujtoj udhėt e tua.

16 Do tė kėnaqem nė rregulloret e tua,

s’do ta harroj fjalėn tėnde.

Gimel

17 Bėja kėtė tė mirė shėrbėtorit tėnd:

qė tė jetoj e ta mbaj fjalėn tėnde.

18 M’i hap sytė tė shikoj

mrekullitė e ligjit tėnd.

19 Ravgues jam unė pėrmbi dhe,

mos i fsheh para meje urdhėrimet e tua.

20 Shpirti im meket gjithherė

prej dėshirės sė qjyqeve tė tua.

21 Ti u kėrcėnohesh krenarėve:

tė mallkuar janė ata qė u shmangen urdhėrimeve tė tua.

22 Mė liro nga poshtėrimi e turpi,

sepse i ruaj dėshmitė e tua.

23 Nėse edhe princat bėjnė mbledhje e flasin kundėr meje,

shėrbėtori yt ushtrohet nė rregulloret e tua.

24 Sepse dėshmitė e tua janė kėnaqėsia ime,

rregulloret e tua kėshilltarėt e mi.

Dalet

25 Shpirti im hiqet zvarrė nėpėr pluhur:

mė pėrtėrij sipas zotimit qė mė dhe.

26 I kam treguar udhėt e mia e ti mė dėgjove:

m’i mėso rregulloret e tua.

27 Bėj ta kuptoj udhėn e urdhėrimeve tė tua

e do t’i kujtoj mrekullitė e tua.

28 Prej trishtimit shpirti im qan me lot,

mė forco shpirtėrisht sipas premtimit qė mė dhe.

29 Mė mbaj larg nga udha e gėnjeshtrės,

mė pajis me Ligjin tėnd.

30 E kam zgjedhur udhėn e sė vėrtetės,

nė zemėr i kam urdhėrimet e tua.

31 Jam lidhur pas vendimeve tė tua, o Zot,

mos lejo tė turpėrohem.

32 Vrapoj udhės sė urdhėrimeve tė tua,

sepse ti ma ke shndritur zemrėn.

He

33 Ma trego, o Zot, udhėn e ligjeve tė tua,

dhe unė do ta mbaj gjithmonė.

34 Mė jep kuptim qė ta mbaj Ligjin tėnd

e do ta zbatoj me gjithė zemrėn time.

35 Mė prij udhės sė urdhėrimeve tė tua,

sepse nė tė e kam kėnaqėsinė time.

36 Prire zemrėn time drejt urdhėrimeve tė tua

e jo drejt lakmimit tė pasurisė.

37 Largoji sytė e mi tė mos e shohin kotėsinė,

mė pėrtėrij nė udhėn tėnde.

38 Plotėsoja shėrbėtorit tėnd premtimin tėnd

qė ua dhe atyre qė tė druajnė.

39 Mė shpėto nga ēnderimi qė aq fort i trembem,

sepse gjyqet e tua janė tė mrekullueshme.

40 Oh, sa fort i dua urdhėrimet e tua,

mė pėrtėrij nė drejtėsinė tėnde!

Vau

41 Ma jep, o Zot, mėshirėn tėnde,

shėlbimin tėnd sikurse m’u zotove.

42 Do t’u pėrgjigjem atyre qė mė poshtėrojnė

se shpresoj nė fjalėn tėnde.

43 Kurrė mos e hiq prej gojės sime fjalėn e sė vėrtetės,

sepse kam besim nė gjyqet e tua.

44 E unė do ta mbaj Ligjin tėnd pėrherė,

nė shekuj e nė jetė tė jetės.

45 Do tė eci udhės sė gjerė,

sepse i kėrkoj urdhėrimet e tua.

46 Para mbretėrve do tė flas pėr dėshmitė e tua

e nuk do tė mė vijė turp.

47 Do tė kėnaqem nė urdhėrimet e tua,

qė aq shumė i kam pėr zemėr.

48 I lartėsoj duart e mia drejt urdhėrimeve tė tua qė i dua,

e do t’i bluaj nė mendje rregulloret e tua.

Zain

49 Tė tė bjerė ndėr mend zotimi qė i dhe shėrbėtorit tėnd,

me tė cilin mė ke dhėnė shpresė.

50 Nė vėshtirėsinė time e kam kėtė ngushėllim

sepse fjala jote ma pėrtėriti jetėn.

51 Krenarėt po mė pėrqeshin sė tėpėrmi,

por unė nuk i shmangem Ligjit tėnd.

52 I kujtoj, o Zot, gjyqet e tua tė lashta

dhe nė to gjej ngushėllim.

53 Unė zemėrohem tepėr nė mėkatarė

qė i shmangen Ligjit tėnd.

54 Kėngė janė pėr mua urdhėrimet e tua,

nė dheun e shtegtimit tim.

55 Natėn e kujtoj, o Zot, Emrin tėnd,

dhe e zbatoj Ligjin tėnd.

56 E mua mė ndodh kėshtu,

sepse i mbaj urdhėrimet e tua.

Het

57 Zoti ėshtė pjesa e trashėgimit tim:

e dhashė fjalėn t’i mbaj urdhėrimet e tua.

58 T’u pėrluta me gjithė fuqi tė zemrės:

ki dhimbje pėr mua sipas fjalės qė mė dhe.

59 I shqyrtova hollė udhėt e mia

dhe i ktheva hapat e mi nė urdhėrime tė tua.

60 Nxitova e nuk vonova

pėr t’i zbatuar urdhėrimet e tua.

61 Mė rrethuan leqet e tė patenzonėve,

nuk e harrova Ligjin tėnd.

62 Nė mesnatė ngrihem pėr tė tė thurur lavdi

pėr shkak tė vendimeve tė tua tė drejta.

63 Jam mik me tė gjithė ata qė tė druajnė,

me ata qė i zbatojnė urdhėrimet e tua.

64 Plot ėshtė toka, o Zot, me dashurinė tėnde,

m’i mėso rregulloret e tua.

Tet

65 I bėre mirė, o Zot, shėrbėtorit tėnd

ashtu si ia dhe fjalėn.

66 Ma mėso mirėsinė, urtinė e dijen,

sepse u besoj urdhėrimeve tė tua.

67 Para se sprovova vuajtjen u enda larg teje,

por tani unė e mbaj fjalėn tėnde.

68 Ti je i mirė e bėn mirė,

ma mėso vullnetin tėnd.

69 Krenarėt pėrbluajnė kundėr meje tradhti,

por unė me gjithė zemėr do t’i mbaj urdhėrimet e tua.

70 U trash zemra e tyre si dhjami,

ndėrsa unė kėnaqem nė Ligjin tėnd.

71 Ėshtė mirė pėr mua qė vuajta,

kėshtu do ta mėsoj vullnetin tėnd.

72 Mė i mirė ėshtė pėr mua Ligji yt

se me mijėra ar e argjend.

Jod

73 Duart e tua mė bėnė e mė dhanė trajtė,

mė jep kuptim t’i mėsoj urdhėrimet e tua.

74 Kur mė shohin ata qė ty tė druajnė, gėzohen,

sepse shpresova nė fjalėn tėnde.

75 E di, o Zot, se gjyqet e tua janė tė drejta,

me plot tė drejtė mė pėrule.

76 Le tė mė ngushėllojė, pra, mėshira jote

sipas premtimit qė i dhe shėrbėtorit tėnd.

77 Ardhtė mbi mua mėshira jote e do tė jetoj,

sepse Ligji yt ėshtė kėnaqėsia ime.

78 Le tė turpėrohen krenarėt pse dijekeqas mė poshtėrojnė,

e unė do t’i kujtoj urdhėrimet e tua.

79 Le tė sillen drejt meje ata qė ty tė druajnė,

ata qė i njohin dėshmitė e tua.

80 U pėrsostė zemra ime nė rregulloret e tua,

qė kurrė tė mos trupėrohem.

Kaf

81 Po mė shkrihet shpirti nė pritje tė shėlbimit tėnd,

kam besim tė plotė nė premtimin tėnd.

82 Sytė po mė shteren prej dėshirės sė fjalės sate

e them: “Kur do tė ma japėsh ngushėllimin?”

83 U bėra si rrėsheku nė tym,

por nuk i harrova rregulloret e tua.

84 Po edhe sa ditė do tė rrojė shėrbėtori yt?

Kur do t’i gjykosh pėrndjekėsit e mi?

85 Mė hapėn gropa krenarėt

qė s’jetojnė sipas Ligjit tėnd.

86 Tė gjitha urdhėrimet e tua janė tė vėrteta;

dijekeqas mė kanė salvuar: deh, mė eja nė ndihmė!

87 Pėr pak sa s’mė rrėzuan pėrdhe,

megjithatė unė nuk u shmangem urdhėrimeve tė tua.

88 Mė pėrtėrij pashė dashurinė tėnde

e unė do t’i ruaj dėshmitė e gojės sate.

Lamed

89 E amshueshme ėshtė, o Zot, fjala jote,

e qėndrueshme porsi qielli.

90 Brez pas brezi e vėrteta jote;

e themelove tokėn dhe ajo qėndron.

91 Me urdhrin tėnd gjithēka qėndron deri mė sot,

sepse ēdo gjė ėshtė nė shėrbimin tėnd.

92 Po tė mos ishte Ligji yt kėnaqėsia ime,

do tė kisha mbaruar nė mjerimin tim.

93 Kurrė e pėr kėtė jetė s’do t’i harroj urdhėrimet e tua,

nė saje tė tyre ti mė mban nė jetė.

94 Yti jam: deh, ti mė shpėto,

sepse i kėrkoj me zell urdhėrimet e tua.

95 Tė mbrapshtėt mundohen tė mė humbasin;

por unė i kujtoj porositė e tua.

96 Ēdo pėrsosmėrie unė i shoh kufirin:

por Ligji yt kufi nuk ka.

Mem

97 Sa shumė e dua, o Zot, Ligjin tėnd:

gjithė ditėn e bluaj me mend!

98 Urdhri yt mė bėri mė tė dijshėm se armiqtė e mi,

sepse gjithmonė ėshtė me mua.

99 Jam mė i dijshėm se tė gjithė mėsuesit e mi,

sepse i kujtoj urdhėrimet e tua.

100 Mė i dijshėm jam edhe se pleqtė,

sepse i mbaj urdhėrimet e tua.

101 Larg i mbaj kėmbėt e mia nga ēdo udhė e sė keqes

pėr t’i ruajtur urdhėrimet e tua.

102 Nuk u shmangem gjyqeve tė tua,

sepse ti ma dhe Ligjin.

103 Sa tė ėmbla janė pėr qiellzėn time fjalėt e tua,

mė tė ėmbla se mjalti pėr gojėn time.

104 Me anė tė urdhėrimeve tė tua fitoj urtinė,

prandaj urrej ēdo udhė gėnjeshtre.

Nun

105 Fjala jote ėshtė dritėz pėr kėmbėt e mia,

dritė pėr udhėt e mia.

106 U pėrbetova dhe do ta mbaj fjalėn:

do t’i ruaj gjyqet e drejtėsisė sate.

107 Jam pėr sė tepėrmi i pėrvuajtur, o Zot,

ma pėrtėrit jetėn sipas premtimit tėnd.

108 Pranoji, o Zot, dhuratat e gojės sime

dhe m’i mėso gjyqet e tua.

109 Jeta ime ėshtė gjithmonė nė rrezik,

por nuk e harroj Ligjin tėnd.

110 Tė mbrapshtėt vunė leqe kundėr meje,

por nuk iu shmanga porosive tė tua.

111 Dėshmitė e tua janė trashėgimi im i pėrhershėm,

janė kėnaqėsia e shpirtit tim.

112 E pėrul zemrėn time qė t’i kryej urdhėrimet e tua

pėrherė e deri nė fund.

Samek 

113 I urrej ata qė janė si mėsalla me dy faqe

dhe e dua Ligjin tėnd.

114 Pėrkrenarja dhe shqyti im je ti,

kam besim tė plotė nė fjalėn tėnde.

115 M’u hiqni sysh, o keqbėrės,

se dua t’i zbatoj urdhėrimet e Hyjit tim!

116 Mė pėrkrah si mė premtove e do tė jetoj

dhe mos mė tradhtoftė shpresa ime.

117 Mė pėrkrah e do tė shpėtoj,

do tė kėnaqem vazhdimisht nė rregulloret e tua.

118 Ti i urren ata qė u shmangen urdhėrimeve tė tua,

sepse mendimi i tyre ėshtė gėnjeshtėr.

119 Porsi ndryshkun ti i zhduk nga faqja e dheut keqbėrėsit,

prandaj unė i dua dėshmitė e tua.

120 Trupi im mė dridhet prej frikės sate,

sepse i kam frikė gjyqet e tua.

Ain

121 Veprova me drejtėsi e me tė drejtė,

mos mė dorėzo te shpifėsit e mi.

122 Hyr dorėzanė pėr tė mirėn e shėrbėtorit tėnd,

qė tė mos mė shpifen krenarėt.

123 Sytė po mė shteren prej dėshirės sė shėlbimit tėnd

dhe tė fjalės sė drejtėsisė sate.

124 Bėj me shėrbėtorin tėnd sipas dashurisė sate

dhe m’i mėso rregulloret e tua.

125 Unė jam shėrbėtori yt,

mė jep kuptim t’i njoh dėshmitė e tua.

126 Koha ėshtė tė dėftohesh, o Zot,

se e prishėn Ligjin tėnd.

127 Oh, sa i dua urdhėrimet e tua:

mė tepėr se arin, se gurin e paēmueshėm.

128 Ndėrgut i mbaj urdhėrimet e tua tė gjitha,

e urrej ēdo udhė gėnjeshtre.

Fe

129 Tė mrekullueshme janė dėshmitė e tua,

prandaj i mban shpirti im.

130 Zbulesa e fjalėve tė tua ndriēon:

tė miturit i bėn tė urtė.

131 Hap gojėn e marr frymė

i mallėngjyer pėr porositė e tua.

132 Kthehu prej meje e ki mėshirė pėr mua

ti qė je i drejtė pėr ata qė e duan Emrin tėnd.

133 Drejtoji hapat e mi sipas fjalės sate,

tė mos mė sundojė asnjė e keqe.

134 Mė shpėto prej shpifjeve tė njerėzve,

qė t’i ruaj urdhėrimet e tua.

135 Ndrite fytyrėn tėnde mbi shėrbėtorin tėnd

dhe m’i mėso urdhėrimet e tua.

136 Sytė e mi derdhėn rrėke lotėsh,

sepse nuk mbahet Ligji yt.

Sade

137 I drejtė je, o Zot,

edhe gjyqet e tua janė tė drejta.

138 Ti e ke dhėnė Ligjin tėnd tė drejtė

dhe shumė besnik.

139 Zelli im po mė shkrin

kur shoh se armiqtė e mi i kanė harruar fjalėt e tua.

140 Fjalėt e tua janė me zjarr tė sprovuara,

prandaj shėrbėtori yt i do ato.

141 Jam i ri edhe i pėrbuzur,

por nuk i kam harruar urdhėrimet e tua.

142 Drejtėsia jote, drejtėsi e pėrhershme,

Ligji yt ėshtė i vėrtetė.

143 Vuajta shumė dhe pata vėshtirėsi,

urdhėrimet e tua janė kėnaqėsia ime.

144 Dėshmitė e tua janė drejtėsi e amshueshme,

mė bėj tė kuptoj e do tė kem jetė.

Kof

145 Me gjithė zemėr tė thėrras, o Zot, mė dėgjo,

dhe do t’i mbaj urdhėrimet e tua.

146 Klitha drejt teje, deh mė shpėto,

qė t’i ruaj dėshmitė e tua.

147 Para agimit zgjohem e tė thėrras nė ndihmė,

shpresoj nė fjalėn tėnde.

148 Sytė e mi zgjohen para rojės sė natės

pėr tė pėrsiatur fjalėt e tua.

149 Ma dėgjo zėrin sipas mėshirės sate, o Zot,

e bėj tė jetoj sipas gjyqit tėnd.

150 U afruan ata qė mė salvojnė dijekeqas,

janė larg nga Ligji yt.

151 Por ti, o Zot, je afėr,

besnike janė tė gjitha urdhėrimet e tua.

152 Qė moti di pėr urdhėrimet e tua,

se i themelove pėr amshim.

Res

153 Shikoje mjerimin tim e mė liro,

se nuk e kam harruar Ligjin tėnd.

154 Mbroje ēėshtjen time e mė shpaguaj,

pėr hir tė Ligjit tėnd mė pėrtėrit nė jetė.

155 Larg ėshtė prej mėkatarėve shėlbimi,

sepse nuk e ēajnė kokėn pėr urdhėrimet e tua.

156 Mėshira jote ėshtė e madhe, o Zot,

nė fuqi tė gjyqeve tė tua mė pėrtėrit nė jetė.

157 Shumė janė ata qė mė salvojnė e mė poshtėrojnė,

por unė nuk iu shmanga dėshmive tė tua.

158 I pashė ata qė e lanė rrugėn e m’u velėn,

sepse nuk i mbajnė fjalėt e tua.

159 Shiko, o Zot, se i dua urdhėrimet e tua,

mė kėrthndez nė jetė sipas dashurisė sate.

160 Pėr parim fjalėt e tua kanė tė vėrtetėn,

tė gjitha gjyqet e drejtėsisė sate janė pėr amshim.

Sin

161 Tė mėdhenjtė mė salvojnė pa arsye,

zemra ime trembet vetėm prej fjalėve tė tua.

162 Unė u gėzohem fjalėve tė tua

porsi ai qė fiton pre tė madhe.

163 E urrej gėnjeshtrėn dhe mė velet,

kurse Ligjin tėnd e kam pėr zemėr.

164 Shtatė herė nė ditė ty tė thur lavde

pėr gjyqet e drejtėsisė sate.

165 Dashamirėsit e Ligjit tėnd gėzojnė paqe tė madhe,

ata askurrė nuk marrin nė thua.

166 Ndihmėn tėnde, o Zot, e pres

dhe i mbaj urdhėrimet e tua.

167 Shpirti im i ruan ligjet e tua

dhe i desha ato me gjithė shpirt.

168 I mbaj ligjet e tua e dėshminė tėnde,

sepse tė gjitha udhėt e mia janė para syve tė tu.

Tau

169 Le tė arrijė tek ti, o Zot, britma ime,

ma ndriēo mendjen sipas fjalės sate.

170 Le tė dalė lutja ime para fytyrės sate,

mė liro ashtu si ma ke dhėnė fjalėn.

171 Buzėt e mia do ta kėndojnė kėngėn e lavdit

sepse ti m’i mėsove rregulloret e tua.

172 Gjuha ime le ta kėndojė fjalėn tėnde,

sepse tė gjitha urdhėrimet e tua janė tė drejta.

173 E paēa nė ndihmė tė djathtėn tėnde,

sepse i zgjodha urdhėrimet e tua.

174 E dėshiroj shumė, o Zot, shėlbimin tėnd,

kėnaqėsia ime ėshtė Ligji yt.

175 Do tė jetojė shpirti im dhe do tė tė lavdėrojė,

nė ndihmė do t’i kem gjyqet e tua.

176 U enda poshtė e lart porsi delja e humbur,

kėrkoje shėrbėtorin tėnd

sepse urdhėrimet e tua nuk i kam harruar.

PSALMI 120 /119/

Armiqtė e paqes

1 Kėngė shtegtimi.

Nė ngushticė e thirra nė ndihmė Zotin

dhe ai mė dėgjoi.

2 Mė shpėto, o Zot, prej buzėve gėnjeshtare,

prej gjuhės qėllimisht gėnjyese.

3 Vallė, ē’duhet tė tė jepet

ose si tė shpaguhesh, o gjuhė qėllimisht gėnjyese?

4 Shigjeta luftėtari tė mprehta,

tė skuqura me gaca pishash!

5 I mjeri unė qė rri nė Mosok

dhe banoj nė tendat e Cedarit!

6 Tepėr gjatė jetoi shpirti im me kėta

qė e urrejnė paqen!

7 Unė jam pėr paqe, por kur flas,

ata kėrkojnė luftė.

PSALMI 121 /120/

Rojėsi i Izraelit

1 Kėngė shtegtimi.

Sytė e mi i ēoj drejt maleve:

prej nga do tė mė vijė mua ndihma?

2 Ndihma ime vjen prej Zotit,

i cili krijoi qiellin e tokėn.

3 S’do tė lejojė tė tė merren kėmbėt,

nuk do tė kotet ai qė tė ruan.

4 Ja, s’do tė kotet as s’do tė flejė,

ai qė e ruan Izraelin.

5 Zoti ėshtė rojtari yt,

Zoti ėshtė hija jote,

Zoti ėshtė nė tė djathtėn tėnde!

6 Dielli nuk do tė tė bėjė keq ditėn,

as hėna natėn.

7 Zoti do tė tė ruajė nga ēdo e keqe,

Zoti do ta ruajė jetėn tėnde.

Zoti do tė ruajė vajtjet e ardhjet e tua

qė tani e pėrgjithmonė e jetės.

PSALMI 122 /121/

Pėrshėndetje Jerusalemit

1 Kėngė shtegtimi. E Davidit.

Seē u gėzova kur mė thanė:

“Eja tė shkojmė nė Shtėpinė e Zotit!”

2 Ja, tashmė kėmbėt tona shkelėn

nė dyert e tua, o Jerusalem!

3 O Jerusalem, qytet i ndėrtuar me mjeshtėri,

thuaj se i tėri njė cope e vetme je!

4 Atje ngjiten fiset, fiset e Zotit,

sipas rregullores nė Izrael

pėr tė kremtuar Emrin e Zotit.

5 Atje janė selitė e gjykatores sė drejtėsisė,

selitė e shtėpisė sė Davidit!

6 Lutuni pėr paqen e Izraelit:

“U priftė e mbara atyre qė tė duan ty!

7 Mbretėroftė paqja nė muret e tua

dhe qetėsia nė pirgjet e tua!”

8 Pėr dashuri ndaj vėllezėrve e miqve tė mi

do tė them: “Paqja me ty”!

9 Pėr dashuri ndaj Shtėpisė sė Zotit, Hyjit tonė,

do tė lutem t’i kesh tė gjitha tė mirat!

PSALMI 123 /122/

Lutja e njeriut tė pafat

1 Kėngė shtegtimi. E Davidit.

Drejt teje po i lartėsoj sytė, e mi,

drejt teje qė banon nė qiell.

2 Ja, porsi sytė e shėrbėtorėve

drejt dorės sė zotėrinjve tė vet,

porsi sytė e shėrbėtores

drejt duarve tė zonjės sė vet,

ashtu priren sytė tanė drejt Zotit, Hyjit tonė,

derisa tė ketė mėshirė pėr ne.

3 Ki mėshirė pėr ne, o Zot, ki mėshirė pėr ne,

sepse pėr sė tepėrmi na kanė mbuluar me pėrbuzje.

4 Sepse u ngi sė tepėrmi shpirti ynė

me pėrqeshje tė tė ngopurve,

me pėrbuzje tė krenarėve.

PSALMI 124 /123/

Shpėtimtari i Izraelit

1 Kėngė shtegtimi. E Davidit.

Po tė mos kishte qenė Zoti me ne

‑ le ta pohojė ballafaqe Izraeli ‑

2 po tė mos kishte qenė Zoti me ne,

kur njerėzit u ngritėn kundėr nesh:

3 atėherė do tė na kishin pėrpirė gjallė,

kur u mori flakė zemėrimi kundėr nesh.

4 Atėherė ujėt do tė na kishte marrė,

rrjedha e pėrroit do tė na kishte marrė,

5 do tė na kishin mbytur

valėt e ujėrave tė tėrbuara!

6 Qoftė bekuar Zoti

qė s’na dha kafshatė

pėr dhėmbėt e tyre!

7 Shpirti ynė shpėtoi si trumcaku

prej gracke tė gjuetarėve:

laku u kėput

e ne shpėtuam!

8 Ndihma jonė ėshtė nė Emėr tė Zotit,

qė krijoi qiellin e tokėn.

PSALMI 125 /124/

Hyji i mbron tė vetėt

1 Kėngė shtegtimi.

Kush shpreson nė Zotin ėshtė si mali Sion:

s’ka gjė qė e tund, mbetet pėr amshim!

2 Malet e rrethojnė Jerusalemin:

edhe Zoti rreth e rreth i rri popullit tė vet

qė tani e pėr amshim.

3 Askurrė s’do tė sundojė skeptri i tė pafeve

mbi trashėgimin e tė drejtėve

qė tė drejtėt tė mos i shtrijnė duart nė paudhėsi.

4 Bėju mirė, o Zot, njerėzve tė mirė

edhe atyre qė e kanė zemrėn tė drejtė.

5 Kurse ata qė shkojnė udhėve tė ligėsisė

le t’i zhdukė Zoti bashkė me keqbėrėsit.

Paqja qoftė mbi Izraelin!

PSALMI 126 /125/

Kėngė riatdhesimi

1 Kėngė shtegtimi.

Kur Zoti i ktheu robėrit e Sionit,

na dukej si tė ishim nė ėndėrr.

2 Atėherė goja na u mbush me gaz

e gjuha jonė ia thoshte kėngės sė gėzimit!

Asohere thuhej ndėr paganė:

“Zoti bėri pėr ta punė tė mėdha”!

3 Vėrtet Zoti bėri pėr ne mrekulli

e zemrat na u mbushėn me gėzim!

4 Ktheji, o Zot, robėrit tanė

porsi pėrrenjtė e mesditės!

5 Ata qė mbjellin me lot,

deh, le tė korrin me gėzim!

6 Nė tė shkuar ecnin e qanin

duke mbartur farėn pėr ta mbjellė,

kurse nė kthim do tė vijnė plot gėzim

duke mbartur dorėzat e veta.

PSALMI 127 /126/

Dorėzimi provanisė

1 Kėngė shtegtimi. E Salomonit.

Nėse Zoti nuk e ndėrton shtėpinė,

kot mundohen ata qė e ndėrtojnė.

Nėse Zoti nuk e ruan qytetin,

kot rri zgjuar ai qė e ruan.

2 Kot e keni tė ēoheni para drite

dhe vonė tė shkoni nė pushim,

ju qė e hani bukėn e mundit:

tė dashurve tė vet u jep edhe nė gjumė.

3 Ja: bijtė janė dhuratė e Zotit,

fryti i barkut ėshtė shpėrblimi i tij.

4 Porsi shigjetat nė dorėn e trimit

tė tillė janė djemtė e rinisė.

5 Lum ai burrė qė e mbushi kukurrėn me tė tillė:

s’do tė turpėrohet kur tė fjaloset me armiq nė log.

PSALMI 128 /127/

Bekimi ‑ dhuratė pėr besimtarin

1 Kėngė shtegtimi.

Lum njeriu qė e druan Zotin,

qė ecėn udhėve tė tija!

2 Do tė ushqehesh prej punės sė duarve tė tua,

i lumi ti, mirė do tė kalosh!

3 Gruaja jote: vresht plot fruta

nė dhomat e shtėpisė sate;

djemtė e tu: pinjoj ulliri

pėrreth tryezės sate!

4 Ja, se si bekohet njeriu

qė e druan Zotin!

5 Tė bekoftė Zoti prej Sionit

e pafsh lumturinė e Jerusalemit

nė tė gjitha ditėt e jetės sate

6 dhe i pafsh djemtė e djemve tė tu!

Paqja qoftė mbi Izraelin!

PSALMI 129 /128/

Kundėr armiqve tė Sionit

1 Kėngė shtegtimi.

Shpeshherė mė luftuan qė prej rinisė sime

‑ le tė thotė tashti Izraeli ‑

2 shpeshherė mė luftuan qė prej rinisė sime,

por s’ia dolėn dot kundėr meje!

3 Mbi shpinėn time lėvruan lavėrtarėt,

bėnė hulli tė gjata!

4 Por Zoti i drejtė

i kėputi leqet e mėkatarėve.

5 U turpėrofshin dhe u zmbrapsshin

tė gjithė ata qė e urrejnė Sionin.

6 Bar pullazesh u bėfshin

qė thahet para se tė nxirret,

7 me tė cilin s’e mbush dorėn ai qė korr,

as sqetullėn ai qė mbledh duajt,

8 e ata qė kalojnė pėrbri nuk thonė:

“Bekimi i Zotit qoftė mbi ju!

Ju bekojmė nė Emėr tė Zotit”!

PSALMI 130 /129/

Shpresa nė Zotin

1 Kėngė shtegtimi.

Prej humnerės klitha tek ti, o Zot,

2 o Zot, dėgjoje britmėn time!

Le ta dėgjojnė veshėt e tu,

zėrin e lutjes sime.

3 Nėse do t’i mbash mend paudhėsitė, o Zot,

O Zot, e kush do tė qėndrojė para teje?

4 Por tek ti gjendet falja

qė tė dimė tė tė druajmė.

5 Shpresoj nė ty, o Zot,

shpirti im shpreson nė premtimin e tij.

E pret 6 shpirti im Zotin

mė tepėr se rojtarėt agimin.

Mė tepėr se rojtarėt agimin

7 le tė shpresojė Izraeli nė Zotin,

sepse te Zoti ėshtė mėshira

dhe i madh ėshtė tek Ai shpėrblimi.

8 Ai do ta nxjerrė Izraelin

prej tė gjitha paudhėsive tė tija.

PSALMI 131 /130/

Shpirti i fėmijėrisė

1 Kėngė shtegtimi. E Davidit.

O Zot, nuk krenohet zemra ime

as s’madhėshtohen sytė e mi,

as nuk jepem pas punėve tė mėdha,

as pas gjėrave qė janė mbi fuqi tė mia.

2 Vėrtet shpirtin e kam tė qetė e tė kthjellėt,

si foshnja e mėkuar nė parzmėn e nėnės,

si kėrthi ėshtė shpirti im nė mua.

3 Le tė shpresojė Izraeli nė Zotin

tani e pėr gjithmonė e jetės.

PSALMI 132 /131/

Nė pėrvjetorin e kalimit tė Arkės sė Besėlidhjes

1 Kėngė shtegtimi.

Tė tė bjerė nė mend, o Zot, Davidi

e gjithė mirėsia e tij,

2 si iu pėrbetua Zotit,

si iu kushtua tė Pushtetshmit tė Jakobit:

3 “Nuk do tė hyj nėn pullazin e banesės sime,

nuk do tė bie nė shtrojėn e shtratit tim,

4 nuk do t’u jap gjumė syve tė mi,

s’do t’i lė tė koten qepallat e mia,

5 pa e pasė gjetur njė vend pėr Zotin,

njė banesė pėr tė Pushtetshmin e Jakobit.”

6 Ja, dėgjuam se ėshtė nė Efratė,

e kemi gjetur nė Fushat e Jaarit!

7 Le tė hyjmė nė tendėn e tij,

tė adhurojmė te shtroja e kėmbėve tė tija!

8 Ngrihu, o Zot, eja nė vendin e pushimit tėnd,

ti dhe arka e Pushtetit tėnd!

9 Priftėrinjtė e tu le tė veshen me drejtėsi,

shenjtėrit e tu le tė brohoritin me galdim.

10 Pėr dashuri tė shėrbėtorit tėnd Davidit,

mos e pėrbuz fytyrėn e Mesisė tėnd!

11 Zoti iu pėrbetua Davidit pėr tė vėrtetėn,

assesi s’do ta shkelė fjalėn e dhėnė:

“Bamin e kraharorit tėnd

do ta vė mbi fronin tėnd!

12 Nėse bijtė e tu do ta ruajnė Besėlidhjen time

dhe dėshmitė e mia qė do t’ua mėsoj,

po edhe bijtė e tyre pėrgjithmonė

do tė rrinė pėrmbi fronin tėnd”.

13 Sepse Zoti e zgjodhi Sionin,

e pėlqeu pėr banesė tė veten:

14 “Ky do tė jetė vendi i pushimit tim pėrjetė,

kėtu do tė banoj sepse vetė e dėshirova.

15 Do t’i bekoj e do t’i ribekoj prodhimet e tija,

skamnorėt e tij do t’i ngij me bukė.

16 Priftėrinjtė e tij do t’i vesh me shėlbim,

shenjtėrit e tij do tė brohoritin me galdim.

17 Atje do tė bėj t’i lulėzojė Pinjolli Davidit,

do ta pėrgatis dritėzėn pėr tė shuguruarin tim.

18 Armiqtė e tij do t’i vesh me turp,

kurse mbi kokėn e tij do tė shkėlqejė

kurora e tij!”

PSALMI 133 /132/

Jeta vėllazėrore

1 Kėngė shtegtimi. E Davidit.

Oh, sa punė e mirė e gjė e bukur ėshtė

kur vėllezėrit jetojnė sė bashku:

2 si vaji ai mė i miri nė kokė,

qė zbret nė mjekėr, nė mjekrėn e Aronit,

qė zbret kindeve tė petkave tė tija,

3 porsi vesa nė Hermon, qė bie nė malet e Sionit.

Sepse atje Zoti e jep bekimin,

jetėn e amshueshme.

PSALMI 134 /133/

Lavdi pėr liturgji nate

1 Kėngė shtegtimi.

Tani bekojeni Zotin

tė gjithė ju, shėrbėtorėt e Zotit,

qė qėndroni natėn nė Shtėpinė e Zotit.

2 Ngritni duart tuaja drejt Shenjtėrores

e bekojeni Zotin!

3 Prej Sionit tė bekoftė Zoti

qė krijoi qiellin e tokėn!

PSALMI 135 /134/

Himn lavdie

1 ALELUJA!

Lėvdojeni Emrin e Zotit,

lėvdojeni ju, o shėrbėtorėt e Zotit,

2 qė qėndroni nė Shtėpinė e Zotit,

nė oborret e Shtėpisė sė Hyjit tonė!

3 Lavdėroni Zotin sepse i mirė ėshtė Zoti,

kėndoni Emrit tė tij sepse ėshtė i ėmbėl!

4 Sepse Zoti e zgjodhi Jakobin pėr vete,

Izraelin pėr pronėn e vet.

5 Unė e di mirė se i madh ėshtė Zoti,

Hyji ynė ėshtė mbi tė gjithė hyjtė.

6 Gjithēka do Zoti bėn nė qiell e nė tokė,

nė det e nė tė gjitha humnerat.

7 Bėn tė mblidhen retė prej skajeve tė tokės,

me vetėtima e prodhon shiun,

erėn e nxjerr nga vendet e strehimit.

8 Ai Egjiptit ia mbyti tė parėlindurit

si tė njerėzve ashtu edhe tė bagėtive.

9 Bėri shenja e mrekulli mes teje, o Egjipt,

kundėr faraonit e tė gjithė shėrbėtorėve tė tij.

10 Shfarosi njė numėr tė madh paganėsh,

vrau sa mbretėr tė fortė:

11 Sehonin, mbretin e amorrenjve

e Ogun, mbretin e Basanit,

i rroposi tė gjitha mbretėritė e Kanaanit,

12 e tokėn, pronėn e tyre, ia dha

Izraelit, popullit tė vet, pėr trashėgim.

13 O Zot, Emri yt ėshtė i madhėrueshėm,

kujtimi yt, o Zot, prej breznie nė brezni!

14 Zoti e mbron popullin e vet,

ka mėshirė pėr shėrbėtorėt e vet.

15 Idhujt e paganėve janė ar e argjend,

prodhim i duarve tė njerėzve:

16 e kanė gojėn, por nuk flasin,

i kanė sytė, por nuk shohin,

17 i kanė veshėt, por s’dėgjojnė,

as nuk kanė frymė nė gojėn e tyre.

18 Porsi ata do tė jenė edhe ata qė i punuan,

tė gjithė ata qė shpresojnė nė ta.

19 Shtėpia e Izraelit, bekoje Zotin,

shtėpia e Aronit, bekoje Zotin,

20 shtėpia e Levit, bekoje Zotin,

bekojeni Zotin tė gjithė ju, qė e druani Zotin!

21 Nga Sioni qoftė bekuar Zoti

qė banon nė Jerusalem. Aleluja.

PSALMI 136 /135/

Litani tė mėdha falėnderimi

1 ALELUJA!

Lavdėroni Zotin, sepse ėshtė i mirė,

sepse e amshueshme ėshtė dashuria e tij!

2 Lavdėroni Hyjin e hyjnive,

sepse e amshueshme ėshtė dashuria e tij!

3 Lavdėroni Zotin e zotave,

sepse e amshueshme ėshtė dashuria e tij!

4 Ai i vetmi bėri mrekulli tė mėdha,

sepse e amshueshme ėshtė dashuria e tij!

5 Me dije tė madhe Ai e krijoi qiellin,

sepse e amshueshme ėshtė dashuria e tij!

6 Ai e forcoi tokėn mbi ujėra,

sepse e amshueshme ėshtė dashuria e tij!

7 Ai i krijoi dritėdhėnėsit e mėdhenj,

sepse e amshueshme ėshtė dashuria e tij!

8 Diellin qė ta sundojė ditėn,

sepse e amshueshme ėshtė dashuria e tij!

9 Hėnėn dhe yjet qė ta sundojnė natėn,

sepse e amshueshme ėshtė dashuria e tij!

10 Ai e goditi Egjiptin nė tė parėlindurit e tij,

sepse e amshueshme ėshtė dashuria e tij!

11 Ai e nxori Izraelin nga mesi i tyre,

sepse e amshueshme ėshtė dashuria e tij!

12 Me dorė tė fortė e me krah tė fuqishėm,

sepse e amshueshme ėshtė dashuria e tij!

13 Ai e ndau dysh Detin e Kuq,

sepse e amshueshme ėshtė dashuria e tij!

14 E kaloi Izraelin mes pėr mes tij,

sepse e amshueshme ėshtė dashuria e tij!

15 E plandosi faraonin e ushtrinė e tij nė Detin e Kuq,

sepse e amshueshme ėshtė dashuria e tij!

16 E udhėhoqi popullin e vet nėpėr shkretėtirė,

sepse e amshueshme ėshtė dashuria e tij!

17 Ai i goditi mbretėrit e mėdhenj,

sepse e amshueshme ėshtė dashuria e tij!

18 Vrau mbretėr tė fuqishėm,

sepse e amshueshme ėshtė dashuria e tij!

19 Sehonin, mbretin e amorrenjve,

sepse e amshueshme ėshtė dashuria e tij!

20 Edhe Ogun, mbretin e Basanit,

sepse e amshueshme ėshtė dashuria e tij!

21 Dhe i dhuroi tokėn, pronėn e tyre,

sepse e amshueshme ėshtė dashuria e tij!

22 pėr trashėgim Izraelit, popullit tė vet,

sepse e amshueshme ėshtė dashuria e tij!

23 Ai na kujtoi nė pėrvujtėrimin tonė,

sepse e amshueshme ėshtė dashuria e tij!

24 Ai na shpėtoi nga armiqtė tanė,

sepse e amshueshme ėshtė dashuria e tij!

25 Ai u jep ushqim tė gjitha gjallesave,

sepse e amshueshme ėshtė dashuria e tij!

26 Lavdėrojeni Perėndinė e qiellit,

sepse e amshueshme ėshtė dashuria e tij!

PSALMI 137 /136/

Baladė mėrgimi

1 Mbi lumenj tė Babilonit,

atje rrinim e lotonim

e nėpėr mend shkonim Sionin.

2 Nė shelgje, nė mes tė tij,

qestet tona nė degė i varėm.

3 Shih atje shpėrngulėsit tanė

t’u kėndojmė prej nesh kėrkuan,

tė gėzohemi shtypėsit urdhėronin:

“Na i kėndoni kėngėt e Sionit!”

4 Po si mundim t’i kėndojmė

kėngėt e Zotit nė dhe tė huaj?

5 Oh, m’u thaftė‑o krahu mua,

Jerusalem pėr nė tė harrofsha,

6 pėr qellzė gjuha m’u kaptė mua,

tė tė kujtoj ty nėse unė pushofsha,

nė mos e vėnēa Jerusalemin

mbi tė gjitha gėzimet e mia!

7 Mbajua mend, Zot, edomitėve

qė nė ditė tė zezė tė Jerusalemit:

“Rrėnojeni ‑ tė pashpirtėt thoshin ‑

rrėnojeni gjer nė themele!”

8 Bijė shkatėrruese e Babilonit,

i lumi ai qė ty tė hakmerret

pėr tė kėqijat qė na i bėre;

i lumi ai qė foshnjat tua

i kap e i pėrplas pėr shkėmbi!

PSALMI 138 /137/

Himn falėnderimi

1 I Davidit.

Me gjithė shpirt tė falėnderoj, o Zot,

sepse i dėgjove fjalėt e gojės sime.

Tė kėndoj nė praninė e engjėjve,

2 adhuroj nė drejtim tė Tempullit tėnd tė shenjtė.

E lavdėroj Emrin tėnd

pėr dashurinė e besnikėrinė tėnde,

sepse e madhėrove tesve premtimin tėnd.

3 Sa herė tė thirra nė ndihmė, ti mė vėshtrove,

shpirtit tim ia kėrthndeze fuqitė.

4 Do tė tė lavdėrojnė, o Zot, tė gjithė mbretėrit e tokės

sepse i dėgjuan premtimet e gojės sate.

5 Do t’i kėndojnė udhėt e Zotit,

sepse e madhe ėshtė lavdia e Zotit;

6 sepse i Lartė ėshtė Zoti e i shikon tė pėrvuajturit

e prej sė largu i dallon krenarėt.

7 Kur tė mė duhet tė eci nė mes tė vėshtirėsive,

ti ma ruaj jetėn,

shtrije dorėn kundėr zemėrimit tė armiqve tė mi

e mė shpėto me tė djathtėn tėnde.

8 Ēka kam filluar, Zoti do ta kryejė pėr mua.

E amshueshme ėshtė, o Zot, mirėsia jote:

mos e pėrbuz veprėn e duarve tė tua!

PSALMI 139 /138/

Lavdi tė Gjithėdijshmit

1 Mjeshtrit tė korit. I Davidit. Psalm.

O Zot, ti mė shqyrton e mė njeh,

2 ti di kur rri e kur ngrihem,

prej sė largu i njeh mendimet e mia.

3 Si nė shtegtoj si nė pushoj, ti mė vėren,

ti i di tė gjitha udhėt e mia.

4 Pa mė ardhur ende fjala nė majė tė gjuhės,

dhe, ja, ti, o Zot, i njeh tė gjitha!

5 Pėrpara e pas ti, o Zot, mė rrethon,

ti e ke vėnė mbi mua dorėn tėnde.

6 E mrekullueshme ėshtė dija jote pėr mua,

tepėr e lartė, s’jam nė gjendje t’ia arrij.

7 Ku mund tė shkoj larg prej shpirtit tėnd,

ku tė iki larg prej pranisė sate?

8 Nėse ngjitem nė qiell, ti atje je,

nėse zbres nė Nėntokė, edhe aty je.

9 Po t’i marr krahėt e agimit

e tė shkoj tė banoj nė skajin e detit,

10 edhe atje dora jote do tė mė pėrcjellė

e do tė mė mbajė e djathta jote.

11 Nė thėnēa: “Le tė mė mbulojė sė paku errėsira

edhe drita natė le tė bėhet mbi mua!”,

12 por as terri s’ėshtė aspak terr pėr ty

edhe nata ėshtė si dritė e ndritshme

‑ pėr ty errėsira ėshtė porsi drita!

13 Ti je ai qė m’i krijove veshkat,

ti mė ke endur nė kraharorin e nėnės!

14 Tė lavdėroj pse mė krijove kaq mrekullisht,

tė mrekullueshme janė veprat e tua,

po, shpirti im mirė e di!

15 Eshtrat e mi nuk tė mbetėn tė fshehur

kur unė po trajtohesha nė fshehtėsi

i endur nė thellėsinė e tokės.

16 Ende tė patrajtuar mė panė sytė e tu,

nė librin tėnd ishin tė shkruara tė gjitha ditėt:

ishin tė numėruara megjithėse asnjė s’ishte ende prej tyre.

17 Tepėr tė ēmueshme janė pėr mua, o Hyj, mendimet e tua,

e panumėrueshme ėshtė shuma e tyre!

18 Po t’i numėroja, janė mė shumė se rėra!

Po t’iu dilja nė skaj, mė mbeteshe prapė ti!

19 Oh! Sikur Hyji t’i zhdukte mėkatarėt!

Largohuni prej meje, o njerėz gjakatarė!

20 Ata flasin kundėr teje me dredhi:

mė kot e lartėsojnė veten kundėr teje.

21 A tė mos i urrej, o Zot, ata qė tė urrejnė ty?

A tė mos t’i pėrbuz ata qė ngrihen kundėr teje?

22 Unė i urrej me urrejtje tė madhe

dhe i m

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Psalmet > LIBRI V /Psalmet 107 150/