Kapitujt

Isaia: 20. Lajmi mbi pushtimin e Azotit

20

1 Atė vit, kur Tartani, i dėrguar nga Sargoni, mbreti i asirianėve, erdhi nė Azot, e sulmoi dhe e pushtoi Azotin, 2 po nė atė kohė Zoti foli me anė tė Isaisė, birit tė Amosit. Ai i tha: “Shko, hiqe grathoren nga ijėt e tua dhe hiqi sandalet nga kėmbėt e tua.” Ai bėri ashtu dhe ecte zhveshur e zbathur. 3 Zoti tha atėherė: “Sikurse shėrbėtori im Isaia eci pėr tre vjet lakuriq e zbathur, si shenjė e parakallėzim pėr Egjiptin e pėr Etiopinė, 4 po kėshtu mbreti i asirianėve do t’i ēojė robėrit nga Egjipti e tė humburit nga Etiopia, tė rinj e tė vjetėr, tė zhveshur e tė zbathur, me prapanicė jashtė pėr turpin e Egjiptit. 5 Atėherė do tė ligėshtohen e do t’i mbulojė turpi pėr shkak tė Etiopisė, shpresės sė tyre e pėr shkak tė Egjiptit, nderit tė tyre.

6 Dhe banorėt e kėtij bregdeti do tė thonė atė ditė: ‘Ja, kjo ishte shpresa jonė, ku u strehuam pėr ndihmė qė tė shpėtonim nga mbreti i Asirisė! E tani si do tė gjejmė shpėtim?’“

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Isaia > Lajmi mbi pushtimin e Azotit