Kapitujt

Isaia: 64. zjarri qė i djeg krandet

64

1 sikurse zjarri qė i djeg krandet,

dhe ujin e bėn tė vlojė ‑

qė armiqtė e tu t’i bėsh

ta njohin emrin tėnd.

Para fytyrės sate paganėt do tė dridhen

2 kur tė bėsh mrekulli

qė ne nuk i shpresonim.

Ti zbrite e para Fytyrės sate

malet u dridhėn!

3 Qėkur ka zėnė jeta fill nuk u ndie,

kurrė me veshė nuk u dėgjua,

askurrė syri nuk e pa,

qė njė Zot, pėrveē Teje,

tė ketė vepruar ndonjė gjė tė tillė

pėr ata qė shpresojnė nė tė.

4 U ndihmon atyre qė me gėzim zbatojnė tė drejtėn,

edhe atyre qė, nė udhėt e tua, tė kujtojnė.

Ja, ti u hidhėrove, sepse ne mėkatuam;

nė udhėt e dikurshme do tė gjejmė shpėtim.

5 Tė gjithė ne kemi qenė porsi i papastėrti,

si petk i ndytė tė gjitha drejtėsitė tona,

tė gjithė u vyshkėm porsi gjethi,

tė kėqijat tona na tresin si era.

6 S’ėshtė asnjė qė e thėrret emrin tėnd,

qė tė zgjohet e tė mbėshtetet nė ty,

sepse e fshehe prej nesh fytyrėn tėnde

dhe na lėshove nė dorė tė keqbėrėsisė sonė.

7 Megjithatė, ati ynė je, ti o Zot,

jemi argjilė e ti je vorbėtari ynė,

tė gjithė jemi vepėr e duarve tė tua.

8 Deh pėr sė tepėrmi, Zot, mos u zemėro,

mėkatet mė mos i kujto!

Ja, na shiko: tė gjithė jemi populli yt!

9 Shkretė kanė mbetur qytetet e tua tė shenjta,

Sioni mbeti i shkretė,

u shkatėrrua Jerusalemi!

10 Tempulli ynė i shenjtė e i bukur,

ku tė lėvdonin etėrit tanė,

kafshatė u bė e zjarrit,

Ē’patėm tė ēmueshme, gjithēka u shkatėrrua!

11 Edhe pas tė gjitha kėtyre, ti o Zot, a do tė pėrmbahesh,

a do tė heshtėsh, deri nė fund a do tė na mundosh?!

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Isaia > zjarri qė i djeg krandet