Kapitujt

Levitiku: 10. Rregulloret plotėsuese

10

1 Tashti, Nadabi e Abihui, bijtė e Aronit, i morėn kemoret e veta, qitėn nė to zjarr e, pėrmbi zjarr, temianin e kushtuan nė praninė e Zotit zjarr tė pashuguruar, qė Zoti nuk ua kishte urdhėruar. 2 Por, prej pranisė sė Zotit doli zjarri dhe i pėrpiu ‑ e ata vdiqėn tė dy nė praninė e Zotit.

3 Moisiu i tha Aronit: “Ja, ē’do tė thotė ajo qė tha Zoti:

‘Nė ata qė mė afrohen,

dua tė jem i shenjtėruar,

dhe nė sy tė mbarė popullit

dua tė jem i lavdėruar’”.

Aroni s’bėri vėr me gojė.

B. Kufomat e mbartura jashtė

4 Moisiu i thirri Misaelin dhe Elsafanin, bijtė e Ozielit, ungjit tė Aronit, e u tha: “Shkoni e merrni vėllezėrit tuaj prej Shenjtėrores dhe ēoni jashtė zemėrimiės”. 5 Ata u afruan e menjėherė i morėn ashtu siē ishin tė veshur me kėmishat e tyre e i qitėn jashtė siē u qe urdhėruar.

C. Rregulla tė zisė tė veēanta pėr priftėrinj

6 Pastaj Moisiu i tha Aronit, Eleazarit e Itamarit, bijve tė tij: “Mos i shprishni flokėt tuaj, as mos i shqyeni petkat qė tė mos vdisni e tė mos e sillni hidhėrimin mbi mbarė bashkėsinė. Vėllezėrit tuaj dhe mbarė Shtėpia e Izraelit le t’i qajnė ata qė i dogji zjarri, tė cilin e ndezi Zoti. 7 Mos u largoni e mos dilni jashtė derės sė Tendės sė takimit, ndryshe do tė vdisni, sepse nė ju ėshtė vaji i shugurimit tė Zotit”.

Ata bėnė gjithė si urdhėroi Moisiu.

Ē. Ndalimi i pėrdorimit tė verės

8 E Zoti i tha Aronit:

9 “Verėn e ēdo pije qė mund tė dehė, mos e pi ti as bijtė e tu kur hyni nė Tendėn e takimit. Kėshtu nuk do tė vdisni. Ėshtė ligj i pėrhershėm pėr ju brez pas brezi; 10 qė tė jeni nė gjendje ta dalloni sendin e shuguruar prej tė thjeshtit, tė pastrin prej tė papastrit 11 e t’ua mėsoni bijve tė Izraelit tė gjithė ligjet e mi qė Zoti ua dha nėpėr Moisiun”.

D. Pjesa e priftėrinjve prej flive

12 Atėherė Moisiu i tha Aronit dhe bijve tė tij qė mbetėn gjallė, Eleazarit e Itamarit: “Prej flisė kushtimore bimore merrni sa tepron pasi tė jenė bėrė flitė e djegura nė nder tė Zotit, dhe hajeni tė pabrume pranė lterit, sepse ėshtė gjė tejet e shenjtė. 13 Hajeni nė vendin e shuguruar, sepse kjo ėshtė pjesa qė tė ėshtė dhėnė ty dhe bijve tė tu prej flive tė djegura nė nder tė Zotit ‑ kėshtu mė qe dhėnė urdhri. 14 Kurse gjoksin e flisė sė lartėsimit dhe shpatullėn e flisė sė ritit tė ndihmesės hajeni nė njė vend tė pastėr ti e bijtė e tu e bijat e tua me ty, sepse kėto janė ndihmesė dhėnė ty e fėmijėve tė tu prej flive tė pajtimit tė izraelitėve. 15 Shpatullėn e gjoksin le ta sjellin bashkė me pjesėt e dhjamit qė do tė digjen, qė kėto tė kushtohen me ritin e lartėsimit para Zotit; dhe janė pjesė qė tė pėrkasin ty dhe bijve tė tu. Ėshtė ligj i pėrhershėm, siē urdhėroi Zoti”.

DH. Rregullore tė veēanta lidhur me flitė e mėkatimit

16 Atėherė Moisiu kėrkoi tė dijė si u flijua cjapi i flisė sė mėkatimit, mori vesh se e kishin djegur. U hidhėrua nė Eleazarin e Itamarin, bijtė e Aronit, qė kishin mbetur gjallė, e tha: 17 “Pse nuk e hėngrėt flinė e mėkatimit nė vendin e shuguruar? Ajo ėshtė gjė tejet e shenjtė dhe Zoti jua dha pėr t’ia hequr mėkatin bashkėsisė e qė tė kryhet mbi tė riti i zgjidhjes nė praninė e Zotit, 18 sidomos pasi nuk ėshtė shpėnė gjaku i saj brenda nė Shenjtėrore, ėshtė dashur ta kishit ngrėnė nė Shenjtėrore, si mė qe urdhėruar”. 19 Aroni u pėrgjigj: “Sot, ja, u kushtua flia e mėkatimit dhe flia e shkrumbimit e tyre para syve tė Zotit. Por, ti po sheh se ēka mė ndodhi! Si munda ta ha e t’i pėlqeja Zotit”?

20 Kur Moisiu i dėgjoi kėto fjalė, e pranoi arsyetimin.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Levitiku > Rregulloret plotėsuese