Kapitujt

Jobi: 4. Besimi nė Hyjin

4

1 Atėherė foli Elifaz Temaniti e tha:

2 “Nėse provojmė tani tė tė flasim,

a thua rėndė ke pėr ta pasur?

Por kush mund t’i bėjė vend fjalės?

3 Se sa njerėzit ti i ke mėsuar!

Sa duar tė lodhura ke forcuar!

4 Me fjalė tė tua sa tė mekur pėrtėrire,

sa gjunjė tė lodhur nė fuqi i forcove!

5 Tani qė ty prova tė ka gjetur

tė lėshon zemra...

e kur ty tė takoi tė vuajsh

je habitur, s’di tė qėndrosh.

6 Pėrshpirtnia borri besimin,

pafajėsia ta humbi shpresėn?!

7 Mendo tė lutem: I pafajshmi kur mbaroi?

Tė drejtėt kur u asgjėsuan?

8 Sa unė pashė: Kush lėron tė keqen,

nė mbjelltė mjerim atė dhe korr.

9 Nė frymė tė Hyjit ata sosen,

nga zemėrimi i tij mbarojnė.

10 Ulėrima e luanit edhe britma e luaneshės

u thėrmuan, copė u bėnė

dhėmbėt klyshėve tė luanėve.

11 Ngordh luani pse s’gjen pre,

shpėrndahen zogjtė e luanit!

12 Si rrėshqitas mė erdhi fjala,

pėshpėritjen ma ndjeu veshi,

13 nė tmerr vegimi qė sjell nata,

kur njeriun e pushton gjumi,

14 frikė e tmerr krejtėsisht mė pushtuan,

deri nė eshtra mė pėrshkuan tė dridhmet!

15 Njė frymė flladi fytyrės mė kaloi,

flokėt e kresė m’u ēuan pėrpjetė...

16 Para mė doli dikush qė s’e njihja,

pamja e tij s’ m’u hiqte sysh,

si fllad ere zėrin ia dėgjova:

17 “Para Hyjit a ka njeri tė drejtė,

vallė a ka tė pastėr para Basit tė vet”?

18 As shėrbėtorėve tė vet mė s’u beson,

kur deri nė engjėj Ai fajin e gjen.

19 Aq mė shumė nė banorė kasollash

qė themelet i kanė nė pluhur!

Ata ndrydhen porsi tenja.

20 Pėr njė ditė birren e zhduken,

pa vėnė re papritmas zhduken.

21 Zjarri u fiket, u mbyllet dera,

vdesin e urtėsisė s’ia mbėrrijnė.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Jobi > Besimi nė Hyjin