Kapitujt

Jobi: 19. Besimi nė ngadhnjimin pėrfundimtar tė tė drejtit

19

1 Atėherė Jobi e mori fjalėn e tha:

2 “Deri kur ju kėshtu do tė mė mundoni,

do tė mė ndrydhni pa pushuar me fjalė?

3 Tash dhjetė herė qė ju po mė fyeni,

s’ju vjen turp tė mė shtypni nė kėtė mėnyrė?

4 Edhe nėse gabova...

faji im me mua do tė jetė.

5 A mendoni se mbi mua ngadhnjeni,

qė mė pėrmendni mjerimin tim tė rėndė?

6 Sė paku tani duhet ta kuptoni

se me tė drejtė jo Hyji nuk mė ndėshkoi

qė mė mbėshtolli nė rrjetėn e vet.

7 Thėrras: ‘Kushtrim!’, po askush s’mė pėrgjigjet,

unė ofshaj, por pėr mua drejtėsi s’ka!

8 Mė rrethoi nė gardh nga s’dilet dot,

me terr shtegun ma mbuloi.

9 Ai mė zhveshi nga nderimi,

e nga koka kezėn ma hoqi.

10 Mė shpartalloi gjithkah e po mbaroj,

porsi lėndėn ma ērrėnjosi shpresėn.

11 Flakė hidh’rimit kundėr meje i dha

dhe kėshtu mė mbajti pėr armik tė vetin.

12 U ēuan bashkė ēetat e tija,

hapėn rrugėn der te unė,

rreth e qark ma rrethuan tendėn.

13 Larg m’i dėboi vėllezėrit e mi,

porsi tė huaj miqtė m’u larguan:

14 Vetėm mė lanė tė afėrmit e mi,

kush mė pat njohur, mė ka harruar.

15 Miqtė e shtėpisė dhe shėrbėtorėt

po mė mbajnė si tė isha i huaj,

nė sy tė tyre jam shtegtar!

16 Thėrras shėrbėtorin, e s’mė pėrgjigjet,

me gojė mė duhet t’i bėjė lutje.

17 Gruaja frymėn s’ma duron,

krupė ua ēoj vėllezėrve tė mi,

18 pėr fėmijė u bėra lojė,

nėse nė kėmbė ēohem, me mua tallen.

19 S’mė durojnė dot kėshilltarėt e mi,

kė fort doja tani m’ėshtė kundėrshtar.

20 Asht e lėkurė ‑ mishi shkatėrruar,

s’mė mbeti veē rreth dhėmbėsh lėkura!

21 Dhimbje, deh dhimbje kini pėr mua,

sė paku ju, o miqtė e mi!...

se mė goditi dora e Zotit!

22 Pse mė pėrndiqni porsi Hyji,

si s’u ngitė me mishin tim?!

23 Po tė shkruheshin fjalėt e mia,

tė shėnoheshin nė ndonjė libėr,

24 nė gur tė gjallė pėr amshim t’u gdhendshin

me daltė hekuri e me plumb!

25 E pra e di se gjallė e kam Shpaguesin,

Ai i sprasmi pėrmbi dhe do tė ngritet,

26 e pas kėsaj lėkure qė ma ropėn

nė mishin tim Hyjin do ta shoh.

27 Unė, unė vetė Atė do ta shikoj,

pėr sytė e mi s’do tė jetė i huaj!

28 Nėse tanithoni: ‘Si do ta pėrndjekim?

Ē’arsye tė gjejmė ne kundėr tij?’

29 Atėherė shpatės kinia frikėn,

sepse shpata e hakmerr fajėsinė!

Mos harroni se gjyq ka”!

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Jobi > Besimi nė ngadhnjimin pėrfundimtar tė tė...