Kapitujt

Jobi: 15. Vdes njeriu gjithēka i soset:

15

1 Njeriu prej femre i lindur,

ditėpakėt, por plot trazime,

2 ēel si lulja e shpejt vyshket,

vend pa zėnė zhduket si hija.

3 Mbi njė qenie tė tillė vallė tė hapėsh sytė,

para vetes nė gjyq ta ftosh?

4 Kush tė pastrin e nxjerr prej tė ndyrit?

Jo, askush! Kurrėn e kurrės!

5 Ditėt e tij nėse janė tė caktuara,

numri i muajve nėse nga ti i varet,

nėse i ke vėnė cak tė pakalueshėm,

6 mos e vėrej, por lėre nė paqe

ta kryejė jetėn si meditės!

7 Por ai dhe si lėnda mund tė shpresojė:

nėse pritet, pėrsėri pėrtėrihet,

prapė prej saj pinjollėt rriten;

8 nėse nėn dhe i kalben rrėnjėt,

nė qoftė se trungu i thahet nė pluhur,

9 tė ndiemen ujin ajo bulėzon

e qet degė si rrėnjė e re.

10 Vdes njeriu gjithēka i soset:

i del fryma, ku ėshtė mė?

11 Uji i detit do tė avullojė,

mund tė shterrė lumi e tė thahet.

12 Mė nuk ngjallet njeriu i vdekur,

sa tė jetė qielli mė nuk ēohet,

mė nga gjumi ai nuk zgjohet.

13 Ah sikur tė mė fshehshe nė Sheol,

tė mė mbajshe fshehtė derisa tė shkojė hidhėrimi

e tė caktoje njė kohė kur tė mė kujtoje!

14 Vallė i vdekuri pėrsėri mund tė jetojė?

Tė gjitha ditėt e ushtrisė sime

do t’i prisja derisa tė vijė shndėrrimi!

15 Ti do tė mė thirrje e unė do tė pėrgjigjja,

do t’i gėzoheshe veprės sė duarve tua.

16 Megjithėse tani m’i njeh gjurmėt e mia,

porse mėkatet do tė m’i falje.

17 Nė thes fajet do tė m’i vulosje,

por fajėsinė ti do tė ma shlyeje.

18 Si mali qė bie, shkatėrrohet,

si gurit qė i ndėrrohet vendi,

19 porsi uji qė e thėrmon gurin,

porsi shiu qė e gėrryen tokėn:

ashtu i humb shpresėn njeriut.

20 Rrah e qet ‑ pėrgjithmonė zhduket,

e shėmton nė f’tyrė e tej e flak.

21 Do tė nderohen bijtė e tij? ‑ Ai s’e di!

Do tė pėrbuzen? ‑ S’ia pret mendja!

22 Ai veē vuan nė trupin e vet,

i rėnkon shpirti pėr jetėn e vet”.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Jobi > Vdes njeriu gjithēka i soset: