Kapitujt

Jobi: 35. Hyji nuk ėshtė i paanshėm nė fatet e njerėzve

35

1 Eliuhi vazhdoi bisedėn e tha:

2 “I drejtė tė duket, vallė, mendimi yt

kur pohon: ‘Para Hyjit kam arsye’.

3 Sepse the: ‘Ēka tė bėra ty?

Ēka tė kam bėrė nėse kam mėkatuar?’

4 I hedh poshtė bisedat tua

e me ty dhe miqtė e tu.

5 Vėshtro qiellin e mirė shikoje,

shikoji retė sa lart mbi ty!

6 Nėse mėkaton ēka thua i bėre?

Nėse i shumėzon fajet e tua,

ēfarė mund tė bėsh, thua, kundėr tij?

7 Po edhe drejtė nė qoftė se vepron

ēfarė tė thotė mendja atij i dhuron?

Ē’dhunti merr prej dorės sate?

8 Paudhėsia jote njė si ti e dėmton,

mirėsia jote njė si ti e ndihmon!

9 Lėshohet britmė prej peshės sė shtypėsve,

kushtrim qitet prej dhunės sė tiranit.

10 Por kush s’tha: ‘Ku ėshtė Hyji, Krijuesi im,

qė e mbush natėn me kėngė gėzimi,

11 qė na bėn mė tė urtė se kafshėt,

mė tė ditur se shpendėt e ajrit?’

12 Atėherė klithėt, por Ai s’pėrgjigjet.

Prej krenarisė sė tė panjerėzishmėve.

13 Se ē’kotėsi nėse vjen e thuhet:

‘Hyji s’dėgjon, Zotynė s’kujdeset’.

14 Aq mė tepėr kur thua: ‘S’sheh.

Para tij ėshtė ēėshtja e presė’.

15 Gjithashtu edhe kur thua:

‘Hidhėrimi i tij nuk sjell ndėshkime,

kurrė s’hakmerret pėr paudhėsi’.

16 Kot sė koti me buzė luan Jobi,

nga padija i shumėzon fjalėt”!

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Jobi > Hyji nuk ėshtė i paanshėm nė fatet e nje...