Kapitujt

Jobi: 26. Bisedimi i Jobit

26

1 Jobi e mori fjalėn e tha:

2 “Se ē’ndihmė tė fortė po i sillke tė ligshtit,

ē’e forcove heu krahun e mekur!

3 Ē’kėshill tė mirė po i jep tė padijshmit,

urtėsinė tėnde bukur e tregove!

4 E kujt ti kėshtu fjalėn ia drejtove?

Ē’shpirt ėshtė ai qė prej teje doli”?

Biseda e Baldadit /vazhdim/

5 “Poshtė nė Nėntokė hijet gjėmojnė,

dridhen ujėrat dhe banorėt e tyre,

6 para tij ėshtė Sheoli cullak,

lakuriq ėshtė humnera e tmerrshme.

7 Shtrin veriun pėrmbi zbrazėti,

e mban tokėn varur pėr asgjėje.

8 E kyē ujin nė retė e veta,

nėn peshė tė tij nuk shqyhen retė.

9 Mbulon f’tyrėn e fronit tė vet,

mbi tė shtrin mjeg’llėn e vet.

10 Cak rrethues u vuri ujėrave

nė kufi tė dritės e tė errėsirės.

11 Tė kupės qiellore tmerrshėm trand shtyllakėt,

prej frikės dridhen nė qortimin e tij.

12 Me forcė tė veten nė fre Detin e mban,

e godet me dije tė vet Rahabin.

13 Fryma e tij e kthjellon Qiellin,

dora e tij shpon Shlligė flut’ruesen.

14 Vepra tė tija kėto s’janė veē njė pjesėz

e ne s’dėgjojmė veē njė jehonė tė lehtė,

tė Madhėrisė sė tij kush bubullimėn

ėshtė nė gjendje ta kuptojė”?!

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Jobi > Bisedimi i Jobit